| Alex00990 a întrebat:

Ma transfer pe semestrul 2 la alt liceu, iar la anul vreau sa particip la respectivul liceu pentru Presedintia Consiliului Scolar de Elevi. Vreau sa va intreb, mai ales pe cei care detin aceasta functie, care este procesul, cum se face campanie electorala, daca trebuie sa fac un fel de "program de guvernare" sau cum sa obtin voturi. As vrea sa imi explicati cat mai detaliat totul. As fi foarte recunoscator.
Multumesc!
P.S.: Sper ca e categoria buna!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu cred ca te poti transfera pe semestrul 2 la vreun liceu, deoarece legal, transferurile se fac, doar la inceput de an scolar, nu in mijlocul anului.
In ce priveste particitarea la presedentie, trebuie sa fii macar 1 an la acel liceu, ca sa poti avea succes sa fii ales.
Nimeni nu te va vota, fiind un copil nou, pe care nu-l cunosc si nu stiu nimic despre el.
Asadar, din toamna, daca ti se aproba transferul, pune mana serios pe carte si ia numai note de 10, ca sa impresionezi colegii si sa-ti faci reclama buna. Doar in felul asta, ai o sansa la presedentie.
lasa programele de guvernare, pentru momentul cand ai fost deja ales (daca ai acel noroc). pana atunci, focus pe invatat si impresionat profesorii si elevii.

| AC4S4 a răspuns:

Eu nu vedeam campanie electorala. Era votat cel mai bine cunoscut om. Se puteau face lucruri interesante cu ajutorul consiliului de elevi, dar cei mai multi se ocupa doar de banchete, festivitati si baluri.
De fapt, imi amintesc. Exista un fel de campanie electorala, se tinea dupa ore si fiecare candidat spunea ceva. Evident, putini mergeau sa ii asculte, cine ar sta o ora in plus la scoala pentru asa ceva? Eu nu am fost sa-i ascult, de exemplu. Am votat pe principiul "cine imi e mai cunoscut".

Ce ai putea face e sa convingi directorul sa tina "campania" in timpul unei ore. Acolo ai avea ocazia reala sa castigi votanti prezentand interactiv niste idei ce pot fi cu adevarat implementate.
Daca nu functioneaza, incearca pur si simplu sa te asiguri ca de pe foaia cu candidatii, tu esti cel mai cunoscut.