Întrebare recomandată | BruneTTe a întrebat:

Sunt asa nervoasa ca abia scriu! Deci s-a intamplat asa:
Ora 7.42, merg la facultate cu expresul. Aglomeratie. La un moment dat, dupa ce coboara mai multa lume imi spun 2 fete ca parca au vazut ca un tip mi-a umblat in geanta. Ma uit, vad ca mi-a disparut portofelul cu tot cu 300 ron + buletin. CE SA FAC? ( de ce naiba nu mi-au spus in momentul in care el era cu mana la mine in geanta? Ce le putea face? Asta iar ma enerveaza. In fine.)
Nu mi-e atata de bani, dar nu stiu. Daca exista chiar si 1% sansa sa-l prinda pe nenorocit si sa ii faca ceva, orice! si amenda, dar sa-i faca ceva, ma duc oriunde.
Deci ce as putea face?
Spunea cineva ca in expresuri sunt camere de luat vederi, oare ajuta? Adica sincer, eu is asa nervoasa, normal ca-mi pasa si de bani si de buletin, dar vreau sa plateasca nenorocitul straight face... ca sigur nu sunt nici prima nici ultima careia i se intampla asta. Si cand va observa ca e si un buletin ce credeti ca face cu el? Adica cum obisnuiesc astia sa procedeze? Il arunca sau il abandoneaza ca sa il gaseasca altcineva si eventual sa-l returneze?
Multumesc.

25 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depune o plangere penala la politie pentru furt si indici martori pe cele 2 fete. De altfel furtul actului de identitate trebuie anuntat la politie in maximum 24 de ore, conform OUG 97/2005.
De regula arunca actele, desi s-ar putea sa le si retina, pentru a le folosi ulterior la alte infractiuni, mai ales daca gaseste o hoata cu infatisarea fizica apropiata de a ta.

| BruneTTe explică (pentru Ioandelasal):

Nu am inteles ceva. Pe fetele acelea nu le-am mai vazut in viata mea. N-as mai stii de unde sa le "adun".

| Ioandelasal a răspuns (pentru BruneTTe):

Si nu te-ai gandit sa le intrebi de nume si adresa?
In orice caz du-te si anunta furtul la politie, este obligatoriu asa cum ti-am spus in primul raspuns. Fara aceasta nu o sa-ti faca alta carte de identitate.

| GabiArian22 a răspuns:

Du-te la politie.Vei depunde o plangere si vei da declaratie cu locul/ora la care s-a intamplat. Dupa asta vei declara pierdut actul de identitate si vei depunde o cerere de schimbare/reinoire ( nu mai stiu sigur)
Cei de la poltitie vor lua imaginile de pe acea linie, un specialist le va analiza, daca se gaseste momentul in care s-a intamplat, fata respectivului va fi rulat in baza de date, se vor face cercetari si daca este gasit vinovat furtul se pedepeste cu inchisoare de la 3 la 5 ani. Bafta

| NemNUZ a răspuns:

Pai du-te repede la politie, o sa incerce sa il prinda dupa amprentele de pe geanta, cel putin daca il au in baza lor de date o sa il prinda repede daca nu, e mai nasol. Nu ai luat cumva numarul de telefon de la acele fete, ca sa poata sa il descrie cum arata sau cu ce era imbracat, sau daca afli la de la ce statie a urcat, fiecare amanunt conteaza. Dupa mine cele mai vinovate sunt felete acelea, adica au vazut si nu au reactionat, ma rog acum, poate erau speriate, totusi ma mira faptul ca a reusit se isi strecoare mana in geantata ta fara ca tu sa simti nimic.

| BruneTTe explică (pentru NemNUZ):

Si pe mine ma mira. Sunt socata de-a dreptul. Am depasit deja faza cu ce am pierdut, asta e, o sa pierd si mai mult in viata asta. Dar ma enervez de mor cand ma gandesc CUM a reusit sa-si strecoare mana asa... nu inteleg. Nu degeaba se zice ca-s priceputioh go on... vai si amar de tara asta happy

| NemNUZ a răspuns (pentru BruneTTe):

Unii se,, antreneaza,, sa faca prostii de aceea sunt asa priceputi, in loc sa invete sa faca lucruri bune, ma rog asta e logica la unii.

| Alfred0703 a răspuns:

Iti dau cateva sfaturi:
1. Fa reclamatie la compania "expresului".
2. Daca nu reactioneaza compania te duci la politie si rezolva ei cazul.
3. Faci plangere la compania "expresului" si ii dai in judecata.
4. Ceri politiei sa inerogheze oamanii din "expres" care au fost la acea ora cu tine in "expres"
Cand observa ca e un buletin il arde banuiala mea.

| EuAli a răspuns:

Faci o plangere la politie.
daca este posibil incearca sa te duci la compania expresului sa iei inregistrarea sa o duci la politie, daca nu, va face asta politia happy

| ihacoswhy a răspuns:

Ai grija ca poate sa se foloseasca de buletinul tau sa ia anumite venituri! Trebuie sa suni neaparat la politie si sa-ti ti geanta inchisa si stransa in locuri aglomerate!

| Céline7 a răspuns:

Eu zic sa intrebi daca au cameri de luat vederi iar daca au pai te duci cu aia la politie si le arati scena!

| tlaura a răspuns:

Plangere penala...

| 26Geo a răspuns:

Pai te duci la politie si reclami furtul, faci plangere, buletinul se anuleaza si trebuie sa iti faci altul.Cat despre cele 2, e si normal ca fetele alea sa nu fi intervenit, ce ar putea face ele ca si fete in fata unui barbat? E o atitudine fireasca, sunt persoane in varsta care nu se baga, dar 2 fete? Calmeaza-te.Bafta

| Music4life a răspuns:

Buna,
In primul rand iti spun sa fii mai atenta, mergi cu expresul (sau orice mijloc de transport in comun) tii geanta in brate, nu in lateral, nu in spate.
Nu cred ca se va interesa cineva sa s uite pe camere apoi sa-l caute pe respectivul ( dar poti incerca).
Buletinul tau este posibil sa-l arunce sau daca l-a furat intentionat il poate folosi pentru a crea acte false pe baza lui.
Megi si refa-ti buletinul, fi mai atenta data viitoare.
Bafta!

| BruneTTe explică (pentru Music4life):

Mai atenta de atata nu am cum sa fiu. Numai daca tineam geanta deasupra mea puteam fi mai atenta. Era o inghesuiala de nedescris si am inchis-o bine si am si tinut-o asa, sub brat. Am scris si mai sus, mi se pare imposibil sa furi in asa conditii. De aia am spus ca ma enerveaza IDEEA.
Oricum iau toata intamplarea asta ca un semn "divin" sa dau odata de carnet, ca asa nu se mai poate.

| DunkelheitBu a răspuns:

Orice ai face banii tot nu-i recuperezi, cel mai probabil e cu buletinul, dar decat sa-l bage la inchisoare (probabil pentru alte furturi )sau amenda, altceva nu se mai poate face. cu ce te incalzeste pe tine? data viitoare tineti portofelul in buzunar sau ascuns in geanta

| BiaBby a răspuns:

Posibil hotul sa fie chiar cele 2 fete...ti-au spus asta ca se se scoata ele, si sa nu le banuiesti, mie nu mi se pare ceva normal daca vezi pe cineva ca umbla in geanata altcuiva sa nu ii spui in momentul respectiv nu dupa ce hotul pleaca. E cam ciudat, eu cred ca ele sunt hoatele, acum nu stiuthinking Gandeste-te si la varianta asta

| BruneTTe explică (pentru BiaBby):

M-am gandit dar nu e cazul aici.
De ce? 1.Se vedea clar ca mergeau la scoala, aveau mapa si tot ce aveam si eu de altfel.
2. Poate as fi luat si asta in calcul daca nu ar fi existat tipul dubios care era langa mine. Era un tip mai gras, mi s-a parut mie dubios dar cum era inghesuiala n-am avut unde sa ma duc altundeva. Plus ca am si tinut de geanta si am tras-o mai in fata. Tot nu inteleg: CUM... A REUSIT SA FURE IN CONDITIILE IN CARE GEANTA ERA INCHISA SI MAI SI TINEAM DE EA?!?!?! Deci cel mai mult in povestea asta ma enerveaza IDEEA. Nu stiu sincer ce sa fac sa ma calmez thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru BruneTTe):

Fugi repede la politie.Sunt hoti profesionisti care au metode foarte "fine" care nici nu iti dai seama ca a umblat. Cel mai bine e sa te duci la politie cu geanta respectiva poate o sa ia niste amprente ceva de pe ea. Incearaca sa te calmezi, vorbeste cu parintii sau cu cineva apropiat. Te pup si ai grija de tine si vezi ce faci, fugi la politie cu cat mai repede cu atat mai bine happy

| tracicus a răspuns:

In general nenorocitul, e cunoscut pe la sectiile de politie, dar nu prea au ce sa ii faca

| elenaelly1234 a răspuns:

Buna! chiar imi pare rau pentru cele intamplate! eu ti-as recomanda sa mergi imediat la politie si sa mergi si la fetele acelea si sa le intrebi cum arata tipul iar apoi politia se va duce dupa el ca sa-l cauta.nu iti face griji! daca gandesti pozitiv omul care ti-a furat lucrurile va fi prins iar tu iti vei inapoia lucrurile. fundita?:*

| Danielaaaaaaaa a răspuns:

Buna! Nu stiu ce sa spun dar de ce nu mergi la politie depui o plangere si apoi vei vedea ce iti spun si daca sunt cameri de filmat in expres cu siguranta cred ca te-ar ajuta sa-l gasesti pe tipul care ti-a furat banii si buletinul tot odata.Sau declara buletinul pierdut dar cred ca trebuie sa platesti ca sa faci altul.Succes!

| adelinproblema a răspuns:

Buna du-te la politie repede!
minim 24 ore daca nu ai pierdutsad

| Ghiorghe_Alexandru_1987 a răspuns:

Uite iti dau un exemplu trait si vazut de sora mea: intr-o zi era in tramvai, venea de la munca, aglomeratie etc. Un tip a pus mana pe geanta unei doamne, un alt pasager a observat la timp intentia acestuia si a atentionat-o pe aceasta; vagabondul a vazut atentionarea si a mers langa pasagerul respectiv si l-a mangaiat pe fata. Surpriza: avea intre degete o lama. a intrebat: De ce te bagi? ...mergi la politie declara pierderea buletinului si fa altul!

| akirachan a răspuns:

Mai intai spune-le parintilor tai ce ai patit, apoi te duci de urgenta la politie sa faci plangere sau cum s-o proceda, dar nu astepta