| Ingerfrant2812 a întrebat:

Hei, trebuie sa primesc un apartament doar ca mai sunt de platit pana in august rate la el, întrebarea mea este daca pot face cu persoana respectiva act la notar prin care dupa ce plateste ultima rata apartamentul sa treaca pe numele meu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti primi donatia apartamentului doar daca nu este inscrisa in Cartea funciara interdictia de instrainare pana la plata integrala a acestuia sau este inscrisa interdictia de instrainare pana la plata creditului, daca a fost inscrisa o ipoteca.
Daca este inscrisa interdictia de instrainare atunci poti incheia contractul de donatie doar dupa radierea acestei interdictii si poate fi radiata doar dupa plata integrala a apartamentului.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spune ce intelegi tu prin "trebuie sa primesc un apartament" si o sa-ti dau un raspuns concret.

| Ingerfrant2812 explică (pentru Ioandelasal):

Prin donatie

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ingerfrant2812):

Poti primi donatia apartamentului doar daca nu este inscrisa in Cartea funciara interdictia de instrainare pana la plata integrala a acestuia sau este inscrisa interdictia de instrainare pana la plata creditului, daca a fost inscrisa o ipoteca.
Daca este inscrisa interdictia de instrainare atunci poti incheia contractul de donatie doar dupa radierea acestei interdictii si poate fi radiata doar dupa plata integrala a apartamentului.