| LolaMona a întrebat:

Eu nu mai pot! Mama mea e oribila, e foarte zgarcita.Eu cand primesc banii MEI ea imi ia toti banii,si spune ca are de platit pentru apartament,dar ea mereu plateste pentru "apartament" sau mai are scuze,dar tu nu voiai sa mergi la concursul ala? Ca ea e cu baletul, si se gandeste numai la asta. A platit nu stiu cate costume cu 1000 de ron! Si cand am nevoie de o bluza sau ceva, vai pot cumpara numai pana in 30 de ron, ca nu am bani, trebuie sa platesc apartamentul! Dar de unde scoate atatia bani penrru costume sau conursuri care apropo sunt fooarte scumpe.Si mereu cabd primesc bani sau vreau sa ii strang, ea ii ia pe toti, si nu imi spune ca i-a luat, si imi zice, cand o sa am bani o sa ii punem la "loc". Eu nu stiu pe unde sa ii mai ascund,aveti idei,cand primesc banii, cum sa ii iau si cum sa ii ascund?

18 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu stim varsta ta, daca lucrezi sau esti eleva, de unde primesti bani.
Oricum ar fi, daca are rate la apartament atunci sa stii ca nu este usor de achitat. Dar cu toate acestea trebuie sa se gandeasca si la tine. Dar daca nu se gandeste, atunci banii pe care ii primesti sa ii schimbi in asa fel ca sa ai cat mai putine bacnote, si acestea le poti lipi cu scotch chiar sub sifonier sau sub orice loc ascuns al mobilierului din camera ta. Dar sa nu folosesti mult scotch. Chiar daca acesta va ramane lipit de bani, poti sa ii folosesti ca ti-i primeste oricine. Vanzatorii nu se uita cum arata banii, ci important este ca sa aiba clienti. ^_^ Din ce primesti, ii dai si mamei tale, iar o mica parte opresti pentru tine. Si cand mama ta te va intreba de unde ai avut bani de bluza noua, ii spui ca i-ai strans. Este foarte important ca sa fii multumita si cu un leu daca poti pune deoparte; adica sa nu stie mama ta ca ai bani. Ca daca va simti ca ai bani, tot va trebui sa ii scoti din cel mai bun loc unde i-ai pus si sa ii dai ei.

| Clorox a răspuns:

Stiu cum este, dar trebuie sa intelegi ca este greu sa ai grija de un apartament, sunt sigur ca banii tot de la ea ii ai, chiar daca ar fi alocatia ta, banii de buzunar sau cum vrei tu sa zici.
Gandeste-te ca si atunci cand iti cumpara costume sau ce-ti ia ea, tot pentru tine o face, nu o face pentru altcineva, vrea sa te faca fericita din putinul ei. Vreau doar sa stii ca nu-i nimic rau s-o ajuti si tu cand poti, stai linistita, o sa vina si randul tau.
Inainte asa eram si eu, ma suparam cand imi lua mama banii pentru anumite chestii, acum, chiar daca nu-i diferenta mare de ani de la evenimentele astea am inceput sa-i dau dreptate, este diferenta mare de experienta de atunci pana acum. Am aflat cat de greu este sa platesti apa, curentul, mancarea si toate chestiile de genul. Sper sa intelegi si tu in viitor! happy

| Ara997 a răspuns:

Dar tu de unde primesti bani?
vb sa-ti faca un cont si scoti de acolo cand ai nevoie.

| Assassina a răspuns:

Pai, ai putea sa ii ascunzi printre carti. Sau daca nici asa ( adica daca mama ta te controleaza si in pantaloni), lasa-i la cineva. La niste rude. Sau poate gasesti o bucata de parchet prin care poti strecura banii, de care doar tu sa stii.

| LolaMona explică (pentru Assassina):

Eu zic sa ii ascund intr-un ursulet de plus, dar chestia e ca daca primesc banii, mama ii ia si ii pune in banca, ca sa poata sa ii cheltuiasca numai ea

| Assassina a răspuns:

Dar rudele tale unde se afla in toata ecuatia asta?

| Eu2208 a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu ea sa ii spui ca te deranjeaza si ca banii tai sunt banii tai! Nu cred ca ar trebui sa iti ascunzi banii!
Doar fa-o sa inteleaga!
Succes!
Funda?

| LolaMona explică (pentru Eu2208):

Ea nu intelege, am incercat si a spus sa punem banii intr-o cutie la bucatarie si ca nu va pune mana pe ei, dar 400 de ron sau chiar mai mult, au disparut.Si i-a pus si in banca, si a zis ca ii punem la loc, dar si aia au disparut.Si mereu face pe nevinovata si imi tot zice,vai,eu lucrez singura,si banii pe care ii primesc eu, nu ii strang ci platesc, pentru mancare, pentru haine(da sigur), pentru apartament, dar nu e vina mea daca ea nu stie sa cheltuiasca banii, acum eu trebuie sa sufar sau ce?

| Eu2208 a răspuns:

Vezi ca daca ii ascunzi intr.un loc si ii gaseste o sa fie foarte suparata! Ai grija!

| IJustDeath a răspuns:

Păi, încearcă să îi ți în buzunarul de la pantaloni, sub birou, sub hainele din șifonier, poate chiar și sub pătura de pe pat dacă este nevoie.
Așa sunt unii părinți îți scot ochi când vine vorba de "bani tăi"

| Ghostrider332 a răspuns:

Ascundei in ciorapi in capera ta da o placa de parchet la o parte si pune-i acolo uneori. El mai greu acesibil loc e la vedere succes

| AdrianCov a răspuns:

Banii de unde ii iei? ca nu intelegem? lucrezi? de la scoala? nu am inteles.
Ai un card? de ce nu ii pui pe card? si e nu stie nimic de el.

| anonim70 a răspuns:

Comunica cu mama ta spune-i că ai și tu nevoie de bani și îi lași și ei o parte din bani cat vrei tu.

| Anonimus1358 a răspuns:

Nu imi place sa vad asemenea gesturi din partea unei mame, aia sunt banii castigati de tine prin efort si munca, ar trebui sa vorbesti cu alt membru al familiei ( tatal sau fratele / sora ). Dar daca nu ai cu cine vorbi, si mama ta nu intelege de vorba buna, ascunzi banii printr-e carti si caiete, sub pat, int-o soseta, pe sub haine, sub televizor... Sper ca te-am ajutat.

| LolaMona explică (pentru Anonimus1358):

Da,,,mersi, cred ca o sa ii ascund intr-un urs de plus

| Maelis a răspuns:

Îmi pare sincer rău pentru tine. Îmi imaginez ca iți este foarte greu dar nu uita ca roata se întoarce, cândva dacă vei învață bine vei avea destui bani câți sa îti aduci aminte zâmbind de problemele pe care le-ai avut cu banii și atunci îi vei prețui și mai mult. Dar lăsând asta la o parte nu toate lucrurile se rezuma la bani, eu aici văd un deficit de comunicare cu mama ta, mama ar trebui sa facă orice pentru binele copilului ei de aceea nu îmi permit sa o judec. Cel mai bine este sa porti o discuție serioasa cu ea, sa îi explici faptul ca ai nevoie ca ea sa fie un alia al tau (sa fiti o echipa) și ca nu vrei sa te ascunzi de ea. Stiu cât de greu este dar trebuie sa fi tare și dacă discuția nu decurge bine atunci tot ce poți face este sa aștepți pana când vei fi suficient de matura sa iti faci singura un viitor. Dacă ai pe cineva mai apropiat în familie roaga-l sa iți tina o suma de bani la el fără prea multe explicații, așa vei știi ca poți apela oricând la ei. Nu vreau sa te învăț sa fi distanta fata fe mama ta dar atunci când nu exista o soluție de mijloc trebuie sa te maturizezi și sa iei atitudine. Nu te certa cu ea, nu are rost, ea este mama ta indiferent de ceea ce spune. Fiecare plătește pentru faptele sale...
Poți câștiga bani ajutandu-ți bunicii, stand cu copii vecinilor în cazul în care ai vârstă necesară sau sa iti ajuti colegii cu temele. Nu știu ce alte sfaturi ti-aș putea da, poate doar sa privești lucrurile din alta perspectiva, nu toate lucrurile se rezuma la bani, câteodată puținul pe care il ai te face mai bogata pe interior. Sunt sigura ca ești o fata buna și ca o vei scoate la capăt.

| Anonimmm98 a răspuns:

Probabil ii e frica ca ii cheltuiesti pe tigari, alcool, droguri etc.

| Bardasu_Emi_1993 a răspuns:

Ba. daca e ceva ii poti ascunde sub televizor sau in husa de la telefon, si cand te intreaba de ei ii spui ca i.ai pierdut sau ca nu stii unde sunt, eu te salut. Pace!