| annamariahgbl a întrebat:

Heii! Am o intrebare pentru mamici care au trecut printr-o situatie similara cu a mea, legata de indemnizatia pentru crestere copil, cele 12 luni din ultimii 2 ani. Am inteles de la cineva ca s-ar lua in considerare si daca faci sau ai facut scoala. Perioada de 2 ani inainte de nasterea copilului meu incepe din noiembrie 2020. Eu am fost eleva clasa a 12 a din noiembrie 2020 pana în mai 2021, adica 6 luni. In iulie am dat bacul. Apoi m-am angajat in 2022 la acelasi loc de munca de unde am iesit acum in creștere copil, unde am acumulat 9 luni de munca, consecutive. Scoala plus munca sunt 15 luni. Dar se pot cumula asa? Ma pot incadra? A patit cineva asa?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, vei primi concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului, avand in vedere ca studiile constituie perioada asimilata, conform OUG nr.111/2010, privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
m) frecventează, fără întrerupere, cursurile de zi ale învăţământului preuniversitar, inclusiv în cadrul programului "A doua şansă", sau, după caz, universitar la nivelul studiilor universitare de licenţă ori de master, precum şi ale învăţământului postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, în ţară sau în străinătate, într-un domeniu recunoscut de Ministerul Educaţiei Naţionale, cu excepţia situaţiei de întrerupere a cursurilor din motive medicale;"