| Nimeni20192018 a întrebat:

Hello! Am ceva întrebari pentru cei ce știți raspunsul, ca eu personal nu îmi mai aduc aminte perfect, mai ales ca eram mai mic, în 2008 când Rusia a invadat Georgia, se făcea atata zarva la televizor ca acum in Ucraina? În 2014 când Rusia a invadat Crimeea (fosta provincie a Ucrainei) se făcea atat de multa zarva la tv, ca acum? Si totodata vreau sa fac si un apel la calm pentru oameni, Rusia NU va invada România! Putea să o faca de mult, NU va invada Rusia România, nu vă mai temeți! Rusia are treaba doar cu țările din vechiul bloc URSS, noi nu am facut parte, rușii nu ne au grija, bineînțeles, cu condiția să nu-i provocam, dar daca stam binișor, rușii nu ne au grija!

4 răspunsuri:
| goguPatent a răspuns:

Razboiul dintre Georgia si Rusia a facut mare zarva. A fost chiar numit primul razboi al secolului 21. Si totusi atunci Rusia nu a invadat o tara intreaga. Au fost niste conflicte locale.
Anexarea Crimeei nu a fost un razboi in sine. A fost o chestie mai mult politica.

Si daca tu zici ca Rusia e interesata doar de fostul bloc sovietic din care intamplator fac parte si tarile baltice care sunt in Nato inseamna ca rusii ne au si grija noastra. Ca in caz ca putin ajunge in tarile baltice declara razboi Nato si ghici ce inseamna asta pentru Ro.

| SharpEagle a răspuns (pentru goguPatent):

Nu declara rusii razboi NATO. Ar fi sinucidere, disparitia Rusiei de pe fata pamantului. Ar face-o doar cot la cot cu China. Si China nu doreste asta.
Treaba ar fi alta: sa nu cumva sa faca NATO imprudenta sa atace Rusia. Sau sa se produca un scenariu "false flag", ori vreun accident in care NATO sau rusii ar fi nevoiti sa raspunda.

| Nimeni20192018 explică (pentru goguPatent):

Da, dar nu ar fi război pe teritoriul nostru, nu ne-ar ataca direct pe noi, ca nu am facut parte din URSS.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, Rusia nu putea nici pana acum sa atace Romania.
S-a facut zarva, doar ca ei nu au luptat deloc. Au cedat si au trecut de partea Rusiei.