| Gulimata a întrebat:

Hello! Am o problema. Inainte de a vorbi despre asta va rog nu imi dati mesaje de genul " sa nu mai faci, sa te inveti minte, ce a fost in capul tau etc ", cred ca mi-am invatat lectia, nu am nevoie de morala happy. PROBLEMA MEA este : acum aprox. 1 an, cand eram minora, am facut alaturi de un baiat o fotografie in care eu apar in lenjerie intima. El a trimis-o catre mai multe persoane cunoscute in prezent. Greseste cu ceva din punct de vedere penal? Eu deja am un proces cu el, vreau sa stiu daca pot adauga si asta la dosar si daca da, cu ce s-ar pedepsi fapta lui (scuze pentru categorie)?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui situatia exacta in care va aflati in fotografie.
Citeste atenta cele 2 infractiuni pe care le citez si vezi daca fapta se poate incadra in una dintre ele:
"ART. 374. Pornografia infantilă
  (1) Producerea, deţinerea, procurarea, stocarea, expunerea, promovarea, distribuirea, precum şi punerea la dispoziţie, în orice mod, de materiale pornografice cu minori se pedepsesc cu închisoarea de la un an la 5 ani.
  (1^1) Cu pedeapsa prevăzută la alin. (1) se pedepseşte şi îndemnarea sau recrutarea unui minor în scopul participării lui în cadrul unui spectacol pornografic, obţinerea de foloase de pe urma unui astfel de spectacol în cadrul căruia participă minori sau exploatarea unui minor în orice alt fel pentru realizarea de spectacole pornografice.
  (1^2) Vizionarea de spectacole pornografice în cadrul cărora participă minori se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) au fost săvârşite printr-un sistem informatic sau alt mijloc de stocare a datelor informatice, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
  (3) Accesarea, fără drept, de materiale pornografice cu minori, prin intermediul sistemelor informatice sau altor mijloace de comunicaţii electronice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (3^1) Dacă faptele prevăzute la alin. (1), (1^1), (1^2) şi (2) au fost săvârşite în următoarele împrejurări:
  a) de către un membru de familie;
  b) de către o persoană în a cărei îngrijire, ocrotire, educare, pază sau tratament se afla minorul sau de o persoană care a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului;
  c) fapta a pus în pericol viaţa minorului, limitele speciale ale pedepselor se majorează cu o treime.
  (4) Prin materiale pornografice cu minori se înţelege orice material care prezintă un minor ori o persoană majoră drept un minor, având un comportament sexual explicit sau care, deşi nu prezintă o persoană reală, simulează, în mod credibil, un minor având un astfel de comportament, precum şi orice reprezentare a organelor genitale ale unui copil cu scop sexual.
  (4^1) Prin spectacol pornografic se înţelege expunerea în direct adresată unui public, inclusiv prin tehnologia informaţiilor şi comunicaţiilor, a unui copil implicat într-un comportament sexual explicit ori a organelor genitale ale unui copil, cu scop sexual.
  (5) Tentativa se pedepseşte."
  ART.375. Ultrajul contra bunelor moravuri
  Fapta persoanei care, în public, expune sau distribuie fără drept imagini ce prezintă explicit o activitate sexuală, alta decât cea la care se referă art.374, ori săvârşeşte acte de exhibiţionism sau alte acte sexuale explicite se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."
Daca nu se incadreaza atunci fapta nu este penala.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de postura in care apareti pe poza respectiva.
In unele cazuri poate agrava, in altele il poate scapa in proces.
Totul depinde de interpretarea avocatilor si a judecatorului.

| darrio2007 a răspuns:

Doar avocatul poate sti mai bine. In privinta sfaturilor de care spui, cred ca nu ai nevoie.

| nelyjoly a răspuns:

Cred ca cel mai bine este sa-i pui intrebarea asta catre avocatul care se ocupa de proces. Bafta.