| Andreww42 a întrebat:

Hello!

Ii este permis unui angajator sa cheme agajatul la lucru, in timp ce acesta se afla in somaj tehnic? In scenariul prezent, angajatorul declara ca va plati 85% din salariu in aceasta situatie, iar, in caz de refuz, angajatul va fi trimis in concediu fara plata.
Ma poate ajuta cineva lamurindu-ma daca aceasta situatie este legala? As fi extrem de recunoscatorhappy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este permis, avand in vedere ca, in perioada somajului tehnic, contractul individual de munca este doar suspendat si salariatul poate fi rechemat oricand la munca.
Cat despre plata salariului angajatorul trebuie sa plateasca integral salariul, bineinteles daca se lucreaza timpul normal de munca, respectiv 8 ore pe zi si 40 de ore pe saptamana.

| oz_1736 a răspuns:

E posibil. Si daca e si nenorocit te plateste cum ai sta acasa