| AnaisC a întrebat:

Hello,
Stiti pe cineva sau v-ati aflat in situatia urmatoare;
Sunt studenta la drept in cadrul Unibuc, long story short, in anul 3 am trecut de la taxa la buget. In sem. 2 anul III am luat restanta la procedura penala. Am sustinut examenul saptamana trecuta si am ratat 5-ul la o diferenta de 60 sutimi care o sa ma coste bugetul.
Mentionez ca am media (creditele) de buget, de aici si frustrarea, nu eram la risc cu locul la buget nici daca luam 5 la acest examen.

Asa ca vin la voi si va intreb daca stiti pe cineva sau daca ati fost chiar voi in pozitia de a ajunge/ramane la buget cu o singura restanta?

PS. In regulamentul de reclasificare este specificat ca daca mai raman locuri libere la buget, in functie de medie (credite) se poate intra si cu o restanta dar vreau sa aud o poveste reala din partea voastra daca aveti.

Multumesc.

9 răspunsuri:
| AnaisC explică:

I know. overthinking-ul got the best of me si am ratat niste variante evidente. Exista mentiunea respectiva in procedura de reclasificare, de asta intrebam si pentru ca reclasificarea se face dupa nr de credite si nu medie. De asta eram curioasa daca stie cineva o poveste reala care se aplica acestei chestiuni cu posibilitatea bugetului cu o restanta.

| Sure14 a răspuns (pentru AnaisC):

Eu nu stiu. Si nici nu am auzit sa se fi intamplat la noi la drept (am terminat anul asta). Poate ar fi posibil in cazul generatiei care trece acum in anul 3 ca stii ca au fost mai putini parca.
In fine, din pacate toate listele de reclasificare pe care le poti vedea de la drept unibuc sunt fara persoane cu restante la buget.

| relian a răspuns:

Ce pot sa zic,lasa-te de meseria asta de student,nu este pentru tine laughing daca vii sa spui ca ai facut eforturi supraomenesti,ca ai apelat la proceduri penale sa treci clasa laughing pfff sincer iti zic, eu nu as fi stiut unde sa ma ascund de rusine,dar unia ca tine,vin sa arate cit de slabi sinteti,ba mai mult,vreti sa tot intrati in fata,sa ocupati locuri ce nu sinteti capabili nici la minim sa le ocupati.

Cum frate sa ai restanta si sa treci clasa,anul mai departe, laughing asemnea studenti, asemenea legi numai in RO mai vezi laughing astea is din categoria minunilor galactice laughing n-a vazut universul ce are RO.

Deci cum zic, mergi fa curat undeva, ia-ti un job la care te pricepi, facultatile nu-s de tine, trebuie sa recunosti si sa accepti cit poti duce, atit poti, atit faci, ramai la ce stii sa faci.Nu inteleg de ce oameni care au anumite limite tot incearca sa ajunga in fata.
Tu crezi ca daca termini acea facultate o sa se intimple ce anume? Daca coruptia este la moda in RO si o sa mearga si in viitor,da ai putea sa ajungi si presedinte,parlamentar laughing nu ca ar fi posibi,lucru asta se intampla in RO,este un fapt asta,toti,sau majoriotatea parlamentarilor si oameni asa cum esti si tu, ocupa locuri pe nedrept,ce nu le merita,la care nu se pericep,de aia tara este in prapastie,de aia asa a fost mereu,pentru ca oamenii asa au gindit.

Asta este parerea mea,poti sa te superi,eu zic adevarul,oricine ar fi. Fiecare om are limitele lui,fiecare om are aptitudinele lui, asa ca fiecare sa mearga sa faca ce stiu ei sa faca bine, priceput.
Daca esti nascut slab cu duhu, poti tu sa te duci si la Hristos, la fel vei ramaine, cu diploma sau fara, tot omul ala o sa fii.

Asta este diferenta dintre RO si vest, romanii gindesc, las ca merge si asa, lasa ca vedem noi si etc.

| kaTTsu a răspuns (pentru relian):

Esti okay? Cum sa-i dai un sfat atat de prost si impertinent? Like dude, nu ai nicio legatura cu subiectul ba mai mult o judeci, o blamezi pentru ca nu-ti convine tie ca are restante? Fereasca. Ca sa nu mai zic ca ai scris tone de rahaturi in care-ti exprimi frustrarea.

| AnaisC explică (pentru kaTTsu):

Restanta. Una laughing
Poate de aici ii vine frustrarea omului, o fi luat 10 la DPP si tot si-a luat-o cu bugetul.
N-am mai fost activa de niste ani pe aici, uitasem de genul asta de utilizatori care cer mascat ajutor de specialitate in comentarii.

| Wr3nch a răspuns:

Da, cunosc personal oameni care au ramas la buget cu restanță pentru ca era loc.

| Frank51 a răspuns:

Dacă sunt locuri la buget, rămâi la buget indiferent de numărul de restanțe.

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu știam ca poți rămâne la buget, chiar dacă ai o restanta.

| AnaisC explică (pentru Nirvanaaa):

Regula e ca trebuie sa fii integralist, exista o mentiune in procedura de reclasificare conform careia poti sa ramai la buget chiar si cu o restanta in functie de nr. de credite. M-am uitat pe reclasificarile din anii anteriori (inainte sa fie anonimizate) dar nu am vazut pe nimeni la buget cu o restanta, de asta am si pus intrebarea sa vad daca are cineva o experienta personala cu asta deoarece mi se pare extrem de rar si voiam sa imi dau seama care sunt sansele.