| anonim_4396 a întrebat:

Help me! Am fost amenintata cu bataia si injurata de catre o tipa ( nu e prima oara), si m-am hotarat sa merg la politie pentru a depunde petitie impotriva ei.
Vroiam sa intreb, o sa merg degeaba? Ce ar trebui sa ii faca politistul, se plateaste amenintarea cu bataia?
Am intrebat doi politisti( din alte zone) si mi-au spus lucruri total diferite, cum ca nu o sa ii faca nimic.
Multumesc!

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere prealabila pentru amenintare, conform Codului penal, citez:
"ART.206.Ameninţarea
(1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| JohnnyBi a răspuns:

Plangerea poti sa o faci si la parchet, nu neaparat la politie. dar pentru o infractiune atat de mica precum amenintarea va fi trimisa administrativ la politie. pentru ca sa fie infractiune trebuie sa demonstrezi ca ti-a provocat o temere reala (lucru cam greu de dovedit). pentru injuraturi pe vechiul cod nu exista nimic, pe noul cod inca nu m-am documentat. in principiu, pentru infractiuni precum amenintarea te cam duci degeaba. pedeapsa fiind foarte mica (pe vechiul cod 1-6 luni sau amenda) + ca ar fi prima ei abatere (deci cauza de atenuare a raspunderii) = un ciuciu. tu sa fii organ al politiei, te-ai deplasa pentru 2 fete care se trag de par verbal? serios...

| NoSmile a răspuns (pentru JohnnyBi):

Am fost la post, baietii de acolo au fost foarte revoltati. Si tine cont ca unul dintre ei desi nu era de servici a venit special. A zis ca o sa rezolve cazul cat de repede. SI o sa-i dea o amenda, de o s-o usture. A luat totul supra lui. Acum astept.
Da, m-as deplsa. Pentru ca mi se pare normal ca oragn al politie sa fiu unde mi se solicita ajutorul. Mai e putin si o sa intru si eu in niste.

| JohnnyBi a răspuns (pentru NoSmile):

Eh rahat. scuze limbajul. amenda administrativa teoretic este minim 500 ron. cine crezi tu ca o sa ii dea ei aceasta amenda? ca sa raspunzi unei plangeri trebuie sa faci expertize. ca daca ar fi pe cuvantul partii vatamate s-ar da amenzi in dreapta si stanga aiurea. na, ma duc si eu sa depun plangere pentru amenintare tie, fara expertize iti iei amenda? ti-o iei. si expertizele alea (sa dovedeasca fapta), martori, alea alea, costa. am oameni carora le-am facut eu plangerile prealabile la politie pentru amenintare, tulburare de posesie, tulburarea folosintei domiciliului, loviri si alte violente si politia nu a miscat 1 deget. ca le este LENE sa se implice in infractiuni mici pe ideea "lor ce le iese daca se chinuie?". si s-au miscat cu cerere facuta la seful sectiei, inregistrata si amenintarea ca daca nu se pun in miscare trimit cererea la parchet (si acolo se complica indiferenta acestora). ma mir cum de se dau din pat cu atata lene in oase.

| NoSmile a răspuns (pentru JohnnyBi):

Atata timp cat seful de post a fost sunat de foarte multe ori de superiori lui sa se ocupe de caz si sa fie drastic, nu stiu ce sa pute sa-ti mai spun.
El a plecat, dar si-a sunat subalternul sa fie atent.

| JohnnyBi a răspuns (pentru NoSmile):

Sala sunatul. CERERE cu numar de inregistrare. aia este proba intr-un proces. sunatul nu. crezi ca esti prima careia i se intampla chestii de genul? nici pe departe

| NoSmile a răspuns (pentru JohnnyBi):

Daca tot ziceai ca n-o sa-i faca nimeni nimic, tin sa te anunt ca si-a luat amenda tipa, si angajamentul ca n-o sa se mai ia de mine, totul in scris, la post.
Deci, mai sunt si politisti capabili sa-si faca treaba!

| VladGH a răspuns:

Daca faci o plingere va fi avertizata. Dar cel mai important este ca in caz de te bate tu vei avea deja o dovada asupra ei, crede-ma trebuie sa fii mai smechera. Adica ai depus plingerea si deja pentru viitor in caz ca te bate grav o sa ai cu ce o ataca. Nu iti face griji ca daca iti angajezi un avocat bun, o pui pe burta. Bafta! Mergi inainte nu ai frica este sanatatea ta, corpul tau, nimeni nu are dreptul sa te ameninte, si ferestete de nebuniwinking

| NoSmile a răspuns (pentru VladGH):

Multumesc mult.
M-am gandit ca nu o sa-i faca nimic pentru o amenintare cu bataia si injurii, mai ales ca e prietena cu baietii de la post. Asta e prima mea teama.
Ceva de avertisment stiam si eu, ori avertisment ori amenda, dar asta depinde de politist, din informatiile mele.
Deci, nu ma fac de ras daca merg la post, nu?
Multumesc inca o data.

| VladGH a răspuns (pentru NoSmile):

Nu are de unde sa te faci de ris, este o violare psihica daca nu fizica pina nu te-a atins. Mergi acolo si scrie o plingere, acea plingere va fi semnata si de un reprezentant al politiei si cerele o copie sa fie la tine. Nu stiu citi ani ai dar ia pe cineva cu tine sa te acompanieze, chiar daca esti matura. Eu nu zic ca vei face ceva, adica sa o pedepsesti acum. Dar tu daca vei face aceste actiuni fara sa le explici cuiva de ce le faci, te asigur ca vei baga un pic de frica in ea. Plus la asta tu vei avea cu tine o dovada, asta este inca un plus. Bafta!

| Memo97 a răspuns:

Faci in felul urmator, nu mai stai stresata, daca te bate ii face dosar pe nal si o poti da in judecata poti cere despagubire morala si fizica (nu prea stiu care e treaba ), dar daca ai dovezi bune scoti bani frumosi, dupa ce iti iei bataie du-te la medicul de familie sau la spital si iti da o hartie precum ca te-a batut...

| xcRs a răspuns:

Parca am auzit ca acum s-au schimbat niste legi si este o lege in care pentru injuraturi la adresa altei persoane poti face inchisoare... cel putin asa am auzit la TV

| Purrghel_Elena_1999 a răspuns:

O sa ii faca dosar penal daca a dat in tine..si daca te-a ranit daca, daca vrei poti scoate un certificat medicolegal, si iti va plati pagube morale... Daca nu, o sa ii da o amenda.Dar mai bine du-te la politie.

| NoSmile a răspuns (pentru Purrghel_Elena_1999):

A ridicat mana sa dea, dar s-a linistit. Nu am raspuns provocarilor, am tratat-o cu indiferenta. Deci, ar trebui sa primeasca amenda, nu?>

| Purrghel_Elena_1999 a răspuns:

Fa o plangere la politie, iar ei vor stii ce sa faca. Dar sigur va primi o amenda sau o avertizare, in caz de se va mai intampla a 2-a oara i se va face si dosar penal sau amenda foarte mare.