| sweetela a întrebat:

Hey! In curand voi merge in Italia (sau asa sper) si ma voi duce cu autocarul cu o prietena de familie. Din cate am inteles trebuie sa fie neeapart un parinte? Si ce acte mi-ar trebui?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă eşti minor/ă, ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

| Anonimmus234 a răspuns:

Daca ai peste 18 ani, nu este nevoie de parinte, ci doar de pasaport. Daca ai sub 18 ani, la fel pasaport.Iar daca esti mai mica de 5 ani, ai nevoie de parinte si de un act de identitate al parintelui.