| nooname237 a întrebat:

ca sa conduci un microcar la 16 ani iti trebuie permis de conducere? Si poti conduce doar cu insotitor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a circula legal pe drumurile publice, pentru toate vehiculele cu motor, este nevoie de permis de conducere de categorie corespunzatoare si varsta minima este de 16 ani pentru categoria B1, daca se incadreaza la aceasta categorie sau categoria B si varsta minima de 18 ani. In caz contra este infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 5 ani, fiind minor limitele se reduc la jumatate. De asemenea poate fi condamnat parintele care ti-a incredintat masina, cu inchisoare de la 1 an la 3 ani.

| nooname237 explică (pentru Ioandelasal):

Deci daca am permis pentru categoria B1 pot si fara insotitor nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru nooname237):

Sigur ca da, in legislatia noastra rutiera nu este prevazut insotitor.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de permis categoria B1