| Sabinutzapeipei a întrebat:

De curând am fost in tabăra cu clasa. Într-o zi, mi-am lăsat telefonul pe pat si am ieșit din camera, iar colegele mele au intrat pe telefonul meu si au vb cu o prietena si au facut-o proasta si urata. Dupa asta, m-am dus in baie sa ma epilez, iar fetele au intrat peste mine si M-au filmat. Eu le-am rugat sa stearga filmarea, dar ele nu au vrut, iar din cauza asta m-am dus la diriga sa le spun. Aceasta le-a chemat in camera ei, iar eu am stat afara. Dupa o ora, m-am dus la colege si au spus ca sunt proasta, daca mai fac asa(adică sa le parasc) Voi dormi pe camp cu oile. In acel moment a intrat in camera un coleg, care mi-a zis ca ii e scârbă sa se uite la mine, iar eu am plecat. Dupa un timp am ieșit afara si m-am întâlnit cu diriga, care m-a întrebat dacă fetele si-au cerut scuze, iar eu am spus ca nu. Diriginta s-a dus fin nou la ele si le-a spus ca a mai vb si cu ceilalți profesori si le-a dat o pedeapsa. Cand diriginta a plecat, au venit baietii, care si-au bătut joc de mine, iar eu am plecat. In acea seara si ziua următoare nu am mai avut treaba cu colegii mei. Cand am ajuns acasă, am încercat sa vb cu fetele despre asta, dar ma faceau fitoasa, proasta, curva, iar acum toți prietenii fetelor alora isi bat joc de mine, ma fac grasa, autista, urata, chiar daca eu cred ca nu am facut nimic gresit.
Vreau sa va spuneti părerea despre asta si sa ziceti cine a procedat gresit.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai departe de ele.Cel mai bune ar di sa iti schimbi clasa sau chiar scoala pentru ca e posibil sa fi hartuita in continuare. Astea nu sunt prietene. Prietenii adevarati te respecta si daca nu o fac e bine sa te respecti tu sinstai mai degraba singura decat cu astfel de javre rautacioase. Vorbeste cu parintii si spune-le ca vrei sa te muti si ca nu mai suporti jignirile colegilor.
Nu sta in mediul acela. Te vor bate la cap zilnic si potinajunge sa ai probleme psihice si sa fii trista tot timpul. Ignorale pana reusesti sa te muti.

| Sabinutzapeipei explică (pentru anonim_4396):

Mama vrea sa ma mute la alta scoala, in moment ce toata scoala tine de partea fetelor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sabinutzapeipei):

In general se tine cu ratate. Din acest motiv scoala tine cu ele. Sunt cu totii niste oi. La viitoarea scoala impunete ori vei fi luata iar in ras. Ai doua variante in lumea asta plina de asolescenti prost crescuti si retarzi: ori te impui su te faci respectata ori esti calcata in picioare. In primul rand nu cauta sa fi pe placul nimanui, stai in banca ta, nu iti oferi prietenia daca cu aceeasi sinceritate nu ti se ofera. Totusi eu iti doresc sa gasesti cel putin o colega cu care sa te intelegi si ajuti reciproc draguțawinking

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ce situatie oribila, ele normal, dar si tu ar trebui sa te obisnuiesti sa te aperi singura in loc sa parasti c asta o sa le arate doar ca esti slaba si nu esti in stare sa te protejezi singura. Depinde cati ani ai si in ce clasa esti, eu ti-as recomanda sa te muti de acolo.

| Sabinutzapeipei explică (pentru Adry05):

In moment ce ele erau la un pas sa se ducă sa arate si altora filmarea, nu aveam ce altceva sa fac decat sa spun asta unui adult. Atunci cand am văzut ca ele nu vor sa sterga filmulețul, m-am fus la diriginta. Si apropo, am 13 ani.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Tu nu ai facut nimic gresit dupa parerea mea dar daca fetele alea erau prietene cu tine poate de aia s-au suparat ca le-ai parat dar indiferent daca sunt sau nu tot nu trebuia sa iti umble la telefon fara voia ta.
Sfatul meu e sa nu-i mai bagi in seama, nu mai are rost.Imi pare rau pentru tine!

| FaraNumePls a răspuns:

Alea merita bătaie, spune.i mamei tale sa te duca la alta scoala.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Ele au gresit, normal, daca tot se mai iau de tine sau devin mai rele si te ameninta sa vorbesti cu parintii si faceti reclamatie la politie. Nu se poate asa ceva.
Ca si sfat, sa nu mai vorbesti cu ele, incearca sa le eviti cat de mult poti.