| anonim_4396 a întrebat:

Hey, TPU! Tocmai am trimis formularul de solicitare privind cunoașterea originilor si propriului trecut la mailul celor de la ANDPCA în vederea începerii demersurilor găsirii și contactării familiei biologice. Întrebarea mea este, care sunt pasii ce urmează după aceea? Va trebui să mai fac eu ceva? Sau aștept pur și simplu raspunsul lor? Nu aș vrea să afle familia adoptivă că am început aceste demersuri, e vreo șansă să fie contactați de ANDPCA și să afle acest lucru? Avand in vedere ca sunt majoră, nu aș vedea motivul să fie înștiințați. De asemenea, dacă vreau sa opresc demersurile, le pot opri printr-o cerere oricand? Întreb pentru că nu am găsit nicio astfel de cerere dar ar fi bine să o am în orice caz.
Mulțumesc! FUNDA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa ce parintii biologici sunt gasiti acestia sunt intrebati daca vor sa ia legatura cu tine si doar dupa aceea iti comunica datele lor.
Pe tot parcursul cautarii o poti opri, nu trebuie sa depui o cerere tip, este destul sa soliciti incetarea cautarii ori sa anunti ca nu mai vrei sa fii pusa in legatura cu ei.