| macelarik a întrebat:

Eu am plecat in Anglia de o luna. Tot de atunci am facut o cerere de reziliere a abonamentului Telekom care aparent nu este in baza lor de date si abonamentul meu merge mai departe. acestia refuza sa imi inchida abonamentul. Un angajat incompetent nu a inregistrat cererea. Tot odata acestia refuza sa verifice in magazin in vederea gasirii acelei cereri indosariate care nu a fost inregistrata, ce pot face in cazul asta? ce imi poate face Telekom mie daca pur si simplu refuz sa le mai platesc facturile tinand cont de faptul ca am facut cerere de reziliere si acestia refuza sa imi inchida contractul?

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca nu mai platesti si nu mai esti in perioada contractuala initiala (1-2 ani, in functie de luat sau nu telefon la pret promotional) ei or sa inchida abonamentul automat, si singurul lucru naspa ar fi daca vreodata ai incerca sa faci din nou un abonament pe aceeasi persoana, cum asta nu pare a fi cazul, adio si n-am cuvinte

daca ai luat telefon la pret promotional s-ar putea sa te dea in judecata daca e destul de scump, ca sa isi recupereze pierderea sau daca ai contract inca nencheiat si plateai destul de mult la el, insa mai putin probabil

| macelarik explică (pentru CarcotasulVesel):

Nu am luat telefon de la ei. Era un abonament de 32 de lei pe luna. Cand am facut cererea in magazin nu mi-au dat nici o copie. Doar le-am inmanat cererea si au spus ca asta e tot ce au nevoie. Le-am mai transmis o cerere online si au spus ca va dura cel putin 30 de zile ca cererea sa fie procesata. oricum nu le mai platesc nimic si nu e vorba de 32 de lei ci de orgoliu si de faptul ca nu isi dau interesul nici macar sa verifice in magazin daca cererea este acolo neinregistrata. Atata timp cat nu au ce sa imi faca ii las in treaba lor daca nu au de gand sa solutioneze problema

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand ai depus cererea de reziliere, pe exemplarul tau trebuia sa primesti numarul si data de inregistrare.
Exemplarul tau este dovada ta ca ai cerut rezilierea, denuntand unilateral contractul.
Daca cererea ta a fost inregistrata in prima jumatate al lunii, atunci mai trebuie sa achiti luna curenta.
Daca cererea a fost inregistrata in a doua jumatate al lunii, atunci este posibil sa fie operat si de achitat si luna urmatoare.
Deci, trebuie sa achiti maximum 2 luni, adica ultimele.

Dupa achitarea ultimelor doua luni restante, cererea ta si chitantele iti sunt dovada ca nu le mai datorezi nimic.
Pastreaza-le, pentru caz ca ar pune "executare silita" prin vreo firma de recuperare sau daca se ajunge in fata instantei!