| emilia2011 a întrebat:

Daca sunt asociat la un O.N.G. pot strange formularul 230 pentru un membru al familiei?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Folosesti o formulare neclara, inteleg ca intrebi daca un membru al familiei poate acorda cei 2%, din impozitul pe care-l plateste el, la ONG din care faci parte.
Raspunsul este afirmativ, conform L.571/2003 (Codul fiscal), art.57, alin.4, citez:
"(4) Contribuabilii pot dispune asupra destinaţiei unei sume reprezentând până la 2% din impozitul stabilit la alin. (3), pentru susţinerea entităţilor nonprofit care se înfiinţează şi funcţionează în condiţiile legii, unităţilor de cult, precum şi pentru acordarea de burse private, conform legii."

| emilia2011 explică:

Imi cer scuze ca nu am explicat bine. ONG-ul meu poate strange o suma de bani, din formularul 230, pentru copilul meu, daca acesta a suferit o interventie chirurgicala de 7000 euro?