| RainmakerX a întrebat:

Hey! Voi ce parere aveti despre acei violatori din Vaslui?

Vi se pare okay acea pedeapsa? 8 ani de inchisoare pentru cel care a venit cu ideea aceasta... 7 ani pentru 3 dintre ei si 5-6 ani pentru cei care si-au marturisit fapta... Voi ce parere aveti? Este aceasta pedeapsa *8 ani* una care sa compenseze acea fapta odioasa? Oare nu o sa iasa din inchisoare peste 8 ani si o sa faca din nou?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu unul speram sa le dea mai multi ani.dar e bine si asa...ma bucur ca justitia nu s-a lasat intimidata de nimic si o sa se sature aia de ''sex surpriza'' acolo in inchisoare, asta ca sa-i reproduc chiar pe ei.Astia 7 sunt niste hiene,animale, bune de pus la zoo dar oricum nimeni nu s-ar uita la ei, eu zic ca meritau (si toti cei care violeaza) si castrarea chimica...happy Si ce e mai frustrant si incredibil e ca sustinatorii violatorilor si chiar violatorii au dat in acea fata, au condamnat-o si au acuzat-o ca ea e de moravuri usoare, ceea ce nu cred ca e adevarat deloc In Romania lui 2015 e revoltator ca tot o victima, a unui viol, e condamnata si nu cei acuzati, violatorii, Mentalitate de 1900 toamna. Oricum totul e bine cand se termina cu binelaughing

35 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Închisoare pe viaţă şi tortură.
~Sfârşit~

| KamaSutra a răspuns:

Ar trebui sa le dea minim 25 de ani si multa munca in folosul comunitatii si multe ore la psiholog!
E o fapta asa dezgustatoare si nu exista o anume pedeapsa care sa-i faca sa plateasca indeajuns pentru ce-au facut

| Geanin a răspuns (pentru KamaSutra):

Ai innebunit? Credeai ca gandesi matur ca mine...
Se vede ca esti doar un copil!
Ia aminte la raspunsu care l-am dat eu ca sa vezi ce matur sunt eu!

| KamaSutra a răspuns (pentru Geanin):

rolling on the floor)) clar, cel mai matur rolling on the floor))

| AirănMeidăn a răspuns:

mi se pare ok pedeapsa
doar nu voiai sa le dea pe viata, nu?laughing

| RainmakerX explică (pentru AirănMeidăn):

Nu, normal rolling on the floor Pe viata si inca vreo 3 vieti ar fi fost okay smug

Nu, macar 10 ani ar fi fost okay...sa-i dea exemplu.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

E ok le-a dat destul. 8 ani din viata inseamna cca 10%
Astia de aruncati cu ani de puscarie fara sa va ganditi ar trebui sa stati macar 2-3 saptamani in arest, sa vedeti cum este.
Din punctul meu de vedere ''justice has been served''

| Nirvanaaa a răspuns:

Hmm..violatorii din Vaslui? Sunt niste brute (fara suparare,eu asa le consider, avand in vedere faptul ca sunt fata ), pedeapsa este infima, deoare au distrus viata unui OM, pentru ca da, viata acelei fete nu va mai fi la fel.Eu speram sa le dea inchisoare pe viata. dupa ce isi vor ispasi pedeapsa o vor face din nou( dupa cum ati observat nu aveau niciun fel de remuscari ). Totusi sunt multumita ca le-a dat macar acei opt ani ^^

| RainmakerX explică (pentru Nirvanaaa):

Sunt perfect de acord cu tine. E bine ca au primit macar acei opt ani. Poate o sa se invete minte si asa, cine stie?

| Duucu a răspuns:

Vorba cuiva: alte țări primesc imagini cu planeta Pluto și noi încă dezbatem problema violului.

| Croampa a răspuns:

Ba deci eu am o problema cu faza asta, de cand o violant-o pe aia din Vaislui peste tot pe la stiri si pe net numa' asta apare, de parca nu s-a mai intamplat astaniciodata in istorie... cica se intampla zilnic 6 violuri da' totusi pe nimeni nu-i intereseaza de niciunu' in afara de asta din Vaslui.

+ exista si cazuri mult mai grave cand violeaza copii de 7-8 ani sau/si ii omoara dupa. Asta din Vaslui este unu' din cele mai fericite cazuri!

| Geanin a răspuns:

Mie mi-e drag asa de ei! Mi se pare normal ce au facut.
Chiar i-as micsor si i-as tine in buzunar ca pe niste figurine.
Ti-am mai zis ca sunt modelele mele in viata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-as castra pe toti.
Serios.
Nu mi se pare corect sa stea atat de putin in inchisoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum statul ne violeaza destul. Eu zic sa-i lase in libertate si vreau sa ma inrolez si eu in clubul lor. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce au distrus viata unui copil, ar merita o pedeapsa mai dura.

| ubox7007 a răspuns:

Dar ce parere ai de ingrijitoare datorita carei au murit vreo 5 bebelusi arsi de vi (nu mai stiu exact numarul, dar undeva pe la 5 parca era numarul) si alti mutilati pe viata, ea a primit 2 ani si 2 luni + ca a fost si platita din bani publici pentru "excelenta slujba" ca apoi sa mearga sa fumeze o tigara. Pedepsele sunt nedrepte si drepte, nu stiu ce sa zic despre acesti tineri, oricum scopul inchisori nu este de a te razbuna pe acele persoane ci a le corecta, daca o sa o faca din nou este incert, in orice caz vad ca o gramada de persoane iau acest caz personal, dar nu cred ca ar trebui sa se faca asta, oameni au fest pedepsiti, ca tu sau alti considerati sentinta nedreapta e altceva. Dar ce parere ai de sistemul de educatie? (sper ca intelegi conexiunea) In opinia mea nici aia nu sunt nevinovati dar nici conducerea romaniei, adica uitate la Iohannis, cu o saptamana inainte semna petitia HeForShe (chestie pentru drepturile femeilor, desi in anumite chesti sunt exagerate gen: manspreadin ) si cand a fost violul 0, la fel si Ponta 0, la fel si toti 0. Dar de judecatoarEA care i-a eliberat prima data? Si sa nu mai zic de ce se da la televizor... Tu ce parerea ai de chestile de care te-am intrebat, pe scur parerea mea despre pedepse este neutra si la ultima intrebare este incert, depinde de reeducarea din puscarie (care lipseste).

| RainmakerX explică (pentru ubox7007):

1. Ingrijitoarea. Consider ca este o diferenta intrea fi prost si sa nu-ti dai seama de ceea ce faci si aceasta intamplare cu violatorii. Acea ingrijitoare nu a facut asta intentionat *sincer, nu ma prea uit la stiri deci doar am auzit de acest caz, nu stiu cum a fost* insa acestia s-au gandit ceva timp la ce o sa faca.
2.Violatorii.Ai perfecta dreptate cu reeducarea in inchisoare. Nu spun ca aceasta sentinta este una complet nedreapta insa ce reeducare le poti face in 5 ani, mai ales aici, in Romania?
3.Sistemul de educatie este unul putred in mai multe locuri insa sunt si zone ale acestuia care mai functioneaza.
4. Politicienii- eu unul sunt de parere ca toate lucrurile pe care le fac sunt asa, de ochii lumii. Sustin unele cauze doar asa, sa apara si ei la numar, in realitate nu cred ca respectivii chiar gandesc asa. Este treaba lor, eu unul sunt de parere ca fac chestiile astea doar ca sa castige simpatia "poporului", ca sa fie votati si alta data.
5. La faza cu judecatoarea consider ca depinde... oare daca tu ai fii femeie nu te-ai gandi si la acea fata? Eu cred ca a primit ea ceva ca sa-i lase liberi.

Nu imi pasa atat de mult de pedepse, din contra ...insa sunt de parere ca ar trebui sa fie cativa dati ca exemple ca sa nu se mai intample din nou aceste lucruri.

| ubox7007 a răspuns (pentru RainmakerX):

Fiecare lucru facut prost ajuta la perpetuarea viilourilor in viitor, degeaba fac puscarie aia, daca nimic nu se schimba in urma lor si nu pentru ca o sa iasa si o sa faca din nou ci pentru ca alti o sa le urmeze. Chestia de la subpunctul tau 1 este vorba ca o femeie primeste aproape jumate pedeapsa ca un barbat si mult mai bune si de asemenea acela a fost omor din culpa (Când decesul unei persoane este rezultatul unei acțiuni neintenționate, de obicei din neglijență, fapta se numește ucidere din culpă. În ceea ce privește pericolul social, cel al unei fapte săvârșite din culpă fiind mai redus decât acela al unei fapte similare săvârșite cu intenție, și pedeapsa este mai redusă) https://ro.wikipedia.org/wiki/Omor la care acea femeie a primit 2 ani si 2 luni pentru 5 vieti luate in schimb daca ai fi fost tu sau tatal tau sau oricare alt barbat ar fi fost undeva pe la 20 de ani sau 15. Nu vreau sa compar aceste doua cazuri, dar vreau sa subliniez "prostia" societati prin care se decide ce caz este mai grav in functie de cine l-a comis. Alt exemplu ar fi violurile din puscari (de obicei femeie cu femeie si barbat cu barbat, da in puscarie multe femei devin "lesbiene de ocazie" si barbati doar dau la gaura) si majoritatea vor spune "pai da o merita" dar cine poate spune cu adevarat cine merita un viol? (nu fac referire deloc la cazul lor, este doar o coincidenta ca am luat acest exemplu, dar aicea se observa mai bine) Pentru ca daca un detinut care a vandut un cui (tigara) este violat brutal lumea rade si spune "pai da o merita" desi acel viol nu are nici o legatura cu ceea ce a facut el inainte, la fel cum nu are nici o legatura cum te imbraci cu "pai da o merita"; foarte gresit, nu? In ambele cazuri, dar societatea este foarte proasta si gandeste foarte simplu "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte" si "ceea ce imi place mie merita mai mult, pentru ca imi place". Cu acestea de mai sus (tot) vreau sa zic ca violul este si va fi prezent pana aceste lucruri se vor schimba. Si ar fi un bonus sa se aduca si in Ro acel "red district amsterdam" (cauta pe google image) unde sa se vanda sex pentru oricine, fie lgbt fie hetero + din nou educarea populatiei. Pentru ca un viol nu este ceea ce ai facut acei tineri (nu tot ) acea este doar rezultatul cresteri si daca nu si ei au probleme psihice, atuncea nu pot fi pusi sub acuzare, nu? Pedepsele lor sunt oarecum ciudate caci ei in puscarie vor suferi mai mult ca un detinut oarecare si chiar si un an de puscarie poate distruge viata unui om, gandeste-te dupa ce iese cum ii, nu numai numarul de ani petrecuti acolo, cine il angajeaza, cine il va ajuta pe acel om? dar de asemenea fapta care au comiso nu este un viol oarecare ci un adevarat gangbang-viol ceea ce cred ca ar fi fost ok dar ar fi fost pedeapsa mai mare, dar in normele legi. Acuma na... Sper sa citesti tot si sa imi dai un "raspune" cu opinia ta despre gandirea mea.

| RainmakerX explică (pentru ubox7007):

Sincer,nu ma asteptam la un astfel de raspuns...imi place cum gandesti, ai perfecta dreptate, imi pare rau ca am dat deja fundita. Bine zis :
"Fiecare lucru facut prost ajuta la perpetuarea viilourilor in viitor,
degeaba fac puscarie aia, daca nimic nu se schimba in urma lor si nu pentru ca o sa iasa si o sa faca din nou ci pentru ca alti o sa le urmeze. "
Sincere felicitari pentru felul acesta de a gandi!

| xXPsychO983 a răspuns:

Parerea mea:
5, 6,7, 8 ani?
Putini!
Vorba ta. vor iesi din inchisoare si vor face din nou.

| Unicornaş a răspuns:

Habar n-am.Eu vreau doar sa le taie "ţuţurişca" sa vedem noi ce fac ei atunci rolling on the floor

| RainmakerX explică (pentru Unicornaş):

O sa cumpere dildo-uri si o sa le puna in loc de ____ rolling on the floor

| Unicornaş a răspuns (pentru RainmakerX):

rolling on the floor x.x sau efectiv le violeaza cu degetele rolling on the floor)))

| RainmakerX explică (pentru Unicornaş):

rolling on the floor Mor. *sa le taie si pe alea atunci ca sa fim siguri*

| Unicornaş a răspuns (pentru RainmakerX):

rolling on the floor as mai zice ceva, dar intram in complicatii laughing

| veryhonest a răspuns:

Oamenii fac ce vor tot timpul.
Mai bine cativa ani decat niciunul.

Răspuns utilizator avertizat
| 24082000 a răspuns:

Niste prosti si inculti! tongue

| Whaveya a răspuns:

Mi se pare foarte crunt gestul acelor violatori! In Coreea pentru viol esti condamnat la moarte si mi-as dori din suflet sa se aplice si aici!

| RainmakerX explică (pentru Whaveya):

Adevarat...chiar si 15 ani tot ar fi fost ceva...insa 8 ani? Mult prea putin.
Nu cred ca o sa se aplice, totusi ar fi mai bine asa. big grin

| Whaveya a răspuns (pentru RainmakerX):

Om trai si om vedea, insa ar merita sa fie condamnati, pentru ca au nenorocit viata unei persoane!

| RainmakerX explică (pentru Whaveya):

Ar merita...insa dupa 8 ani, poate chiar mai putin o sa fie liberi. Trist, dar asta este legea aici T_T

| Whaveya a răspuns (pentru RainmakerX):

Intr-adevar.

| stefy120000304 a răspuns:

Nu...mie mi se pare ca legea din Romania e prea blanda cu nemernicii astia. Dupa mine, le-as da cate 25 de ani de inchisoare la toti

| FringedLlama a răspuns:

Putin,foarte putin. Leroy Merlin face legea.