| VulpeaRea a întrebat:

Salut, vreau să susțin cursuri pentru permis categoria a1 si am nevoie de o declarație pe propria răspundere de la părinți, Parintii mei sunt divorțați sunt încredințat tatălui printr-un ordin judecătoresc, și bunica mea are o procura de la el că sunt lăsat în grija ei, la Notar nu au vrut să-mi facă acea declarație el este plecat în străinătate și nu poate să ajungă în țară alte ideii cum pot face aceasta declarație?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu nu poti face nici o declaratie.
In strainatate tatal tau poate da declaratia la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei si ti-o trimite prin posta.

| VulpeaRea explică (pentru Ioandelasal):

Păi bunica mea are împuternicire, procura de aia de la el, cu aia nu poate să îmi facă?

| Ioandelasal a răspuns (pentru VulpeaRea):

Depinde ce scrie in procura.
Mergeti la un notar public cu procura si o sa aflati daca poate face declaratia in baza acelei procuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Îți poate face la un consulat al României din țară în care se afla.

| VulpeaRea explică (pentru suntserios):

E foarte departe de unde locuiește el