| SaveTheNature a întrebat:

Http://7est.ro/......acasa.html

Vreau sa aud pareri:
1 Din partea celor care nu au fost niciodata plecati.
2 Din partea celor care au fost plecati pentru scurte perioade de tim.
3 Din partea celor care au fost plecati mult timp (sau sunt plecati de mult timp ) in strainatate.
Chiar sunt curios de pareri.

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Frectie la picior de lemn pentru creduli si tampiti. E o idioata care habar are ce spune. Mircea Badea nu injura tara si pe cei care o paradesc.
In rest baliverne de doi lei spuse de o neadaptata scapata de sub poalele lui ma-sa si s-a speriat de bombe. A plecat vaca la Londra si vrea sa vina bou.
Imi aduce aminte de pe vremea lui impuscatu' cand niste asa zis fugiti afara sau intors ca acolo fost asupriti si exploatati, aveau viata de sclavi si venise inapoi la marea fericire comunista.
"VREAU SĂ MĂ ÎNTORC ÎN ROMÂNIA " stai dracu' acolo, o idioata in minus pe aici. Vomit.

| sticla09 a răspuns (pentru Hombre):

Cojones, te cunosc, folosesti greseli gramaticale intentionate. mai fac si eu asa, habar n-am de ce, probabil ca nu am niciun motiv sa scriu corect sau pur si simplu ne doare la basca de ce crede lumea, poate chiar asta si cautam, ca lumea sa vada dincolo de gramatica si sa inteleaga mesajul in sine.
am intalnit si d-astia, dupa ce-am dat tot ce-am avut mai bun din mine intr-un mesaj, vine un lache flaosat si-mi zice ca trebuia virgula acolo. pai cum sa mai scrii corect, pentru cine si de ce, din moment ce lumea vede doar nesemnificatiful...
acuma sper ca nu-mi dai un raspuns gen ca nu stii sa scrii sau ca esti beat si nu mai stii...ca nu te cred.

| Hombre a răspuns (pentru sticla09):

Nu dau importanta mare greamatici, unele greseli involuntare altele voite (mai practica si alti) important e mesajul. Am fost de multi mustruluit pe aici din cauza asta si ii trimit la intelesul celor spuse.

| SaveTheNature explică:

Intrebasem totusi la ce categoria va incadrati ca sa pot trage o concluzie. Asa concluzia mea e ca romanii inca spera ca in strainatate umbla cainii cu colaci in coada. Asta e. Nu toata lumea a inteles intrebarea din pacate.

| Hombre a răspuns (pentru SaveTheNature):

"Asa concluzia mea e ca romanii inca spera ca in strainatate umbla cainii cu colaci in coada."
Cred ca ai pus botul la articolul acesta, romanii stiu ca nicaeri nu umbla caini cu covrigi in coada dar la fel de bine stie si diferenta dintre noi si occidentali si ca nivelul lor de trai e mult mai ridicat. Vezi ca suntem pe ultimul loc in UE, asa ca covrigi din coada cainilor cam pe acolo sunt iar la noi doar caini. Acest articol e o facatura si daca nu atunci indiferent de cine e scris e o tampenie.

| SaveTheNature explică (pentru Hombre):

Ideea e ca eu am stat 5 ani in Anglia si sunt de acord cu ea. Depinde ce isi doreste fiecare de la viata. Bineinteles daca cineva isi doreste sa consume cat mai mult (indiferent ce -dar sa consume) Anglia e bineinteles tara ideala. Poti manca oricat doresti, poti consuma mult sau foarte mult. insa oricati oameni vei avea in jurul tau tot singur vei fiwinking. Unii oameni consuma doar ca sa traiasca. Unii traiesc sa consume.

| Hombre a răspuns (pentru SaveTheNature):

Mai crocodilule si eu am stat pe afara si in mai multe locuri(am mai spusa asta chiar detaliat pe aici)si stiu ce spun, romani au fost separati de restul lumii din 1947 pana in 1990 unii nu se pot adapta, pleaca dintr-un mediu unde lucrurile se misca doi pasi inainte, unu' inapoi si invers. In momentul cand se parasuteaza intr-o tara gen Anglia, Germania, Suedia, Norvegia, Olanda, Austria, etc deja sunt intr-o alta lume pe care nu o inteleg. Asta am patit si eu cand m-am teleportat pentru prima data intr-o tara occidentala, Germania, toate erau pe dos pentru mine, veneam dintr-o lume tembelizata de un regim dictatorial incat am realizat ca habar aveam pe ce lume traiesc in comparatie cu ce vedeam acolo. Totul functiona ca la carte. Noi suntem niste imprastiati, nu avem nicio regula de la presedintele tarii pana la ultimul nascut. Deci nu ma mira de inadaptata asta, care probabil a stat mai mult la tara si acolo a descoperit ca lumea nu saluta cu „Doamne ajută!", e de rasul curcilor, unde dracu se saluta in Romania asa in afara de manastiri. Inca o data imi mentin pozitia, scrisoarea e un fake, dar prost scrisa.

| doctorandus a răspuns:

"Fetelor, sa nu va indragostiti de barbatii gay, ca ajungeti sa scrieti tampenii ca astea de mai sus." http://blogpost.timpul.md/......-occident/

| Wøodenpints a răspuns:

Wow. Cât de emoționant. Una care se plânge că celor din Anglia nu le pasă alții (nu așa trebuie să fie un om?) și se p[ierd tradiții medievale cretine care oricum nu sunt deloc utile.
Probabil multă lume chiar a pus botu' la asta.
Ce-ar vrea, să vină lumea la ea pe stradă cu rânjetul până la urechi, să o ia în brațe și să-i spună "o să realizezi lucruri mărețe!". Nu, un om nu trebuie să fie așa.
Dacă cuiva îi pasă prea mult de tine, o să zici că nu-ș ivede de treaba lui și se bagă în viața ta. Dacă nu-i pasă deloc, iar nu-i bine, și ajungi să scrii căcaturi ca studenta asta.
Dacă tot spune că occidentul l-a omor~ât pe Dumenzeu, de ce s-a mai dus acolo? Nu o ține nimeni cu forța, bănuiesc. Să se ducă dracului într-o țară de prin Asia mică unde biserica controlează totul, dacă strâmbă atât din nas în occident.

| sticla09 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Pai da dar in asia e buddha, care are relativ alte principii fata de noul testament deci nici acolo nu-i bine.
cel mai trist e ca multi pun botul la astfel de mizerii de articole. ba ai dreacu uita(sau habar nu au) ca suntem 7 miliarde si ei tot lupta ca aoleo avort=crima, avort=nesupunere fata de dumnezeu. dar cand o sa fiti 20 de miliarde ce o sa mai faceti ma, o sa stati ca sardinele, ca sarmalele in oala?! n-ai cum sa te ghidezi in ziua de azi dupa biblie, n-ai cum! traiti firati ai dreacu dupa o carte cu vechime 2000 de ani ca o sa ajungeti in eter, nicidecum in eden

| doctorandus a răspuns (pentru sticla09):

Daca nu vrei copii, nu-i concepi, nu-i dai pe urma la canal. De-aia s-au inventat prezervativul si pilula. Mai bine freci laba singur decat sa omori un copil. Daca ar fi dupa mine, medicii care fac avorturi ar intra la bulau si ar putrezi acolo.

| MauriceCorelli a răspuns:

Ba, si aici a ajuns asta?!

Sa iti zic ceva. Mie mi-a aparut azi-dimineata in newsfeed share-uita povestioara asta jalnica si doldora de clisee. Dar nu share-uita de oricine.

...Share-uita de un tip care invata la Bremen, la Jacbos University, deasupra pozei scriind "CAT ADEVAR!". Pentru cei care nu stiu, Jacobs incepe sa urce galopant in topul celor mai bune universitati din lume, dospeste de romani (vreo 140) si de potential. Omul studiaza in Germania si se raliaza cu plangareata asta in aceeasi troaca ideologica. Nu vi/ti se pare putin periculos sa arunci la gunoi sanse peste sanse... pentru o bucata de glie, de port popular, Liviu Vasilica, saluturi cu "Doamne ajuta!", Zamolxe, draci, laci si maci cu iz patriotic?!

Ma incadrez la 1, dar mi-ar placea mult (am si posibilitatea dpdv intelectual, ca doar sunt barosan, ce mama dracu') sa studiez in strainatate si sa raman acolo. Pentru banisori. Si in Tokyo sau la Berkeley daca-s admis, acolo ma duc.

Dragostea nu tine de foame, bacauane. Nici dragostea de tara. Da, e frumoasa, are cateva "ascunzisuri" culturale sau geografice care-ti taie respiratia, are maramuresenii sau pe cei din Bucovina, dar dragostea si caracterul pitoresc al locurilor si oamenilor nu tin de foame, nici nu sunt un stavilar pentru un om care are ceva asteptari realiste de la el si nu se hraneste cu "huma dacica stramoseasca, crestina de 2000 de ani" sau ceva de genul.

Hai sa o dam pe limbaj de 'telectuali occidentalizati. Dezavuez. Ca sa nu zic ca am injurat-o cand am citit articolul azi-dimineata. Suma de clisee, adunate si mestecate, de o tipa al carei tatic e mare magnat si invartitor, chestie pe care o poti gasi si tu usor, dupa numele ei. Un singur detaliu era o parte din realitate in "scrisoarea pentru romani" (nu o pune si audio, sa o arda gen Tudor Chirila, cred), anume cel cu musulmanii, care isi permit enorm de multe recent, prin Al-Bion si Califatul Francez.

In Londra oamenii sunt ocupati. Acolo se intampla chestii. Nimeni nu are timp de tine si povestioara ta, emotionant-lacrimogena, fie ca esti roman, polonez, pakistanez, indian sau mai stiu eu ce. Asa e si normal.

Hai ca esti plimbat prin lume, ca te stiu. Nu ai auzit de "survival of the fittest" niciodata?

| sticla09 a răspuns:

Fetita aia cu scrisoarea, este o dobitoata, aprobata tot de dobitoci.
ala care a scris articolul este un nenorocit indoctrinat de media, dogme religioase si fara simtul realitatii.
cica "nimănui nu îi pasă ce gândeşti, ce simţi ce îţi doreşti." pai asta pentru ca nu stii sa te faci inteles, sa captezi atentia cuiva, prostule(m-am adresat aluia cu articolul), nu ca a devenit omul un robot, de acolo nici n-am mai citit. nu i-ar fi rusine, se vede clar ca promoveaza principiile bisericii ortodoxe.
ia uite ba ce m-a enervat link-ul asta al tau, sa nu mai vorbim de partea cu allah...omu e zob, n-am mai citit asa ceva de cand am intrat pe forumul ala crestin-ordotox

| sticla09 a răspuns:

Sa nu mai vorbim ca nici cu matematica nu sta prea bine, sunt 23, aproape 24 ani de la schimbarea regimului, nu 22. dar ce sa ceri de la un nesimtit orbit de religie.

| MadalynaOk a răspuns:

Ma incadrez la 1. clar n-am eu sanse sa studiez la Londra. cata drepatte trebuie sa aiba. asa da romani adevarati!

| SaveTheNature explică (pentru MadalynaOk):

Daca te incadrezi la 1, iar tipa din articol are dreptate, nu ar insemna noroc ca n-ai ajuns acolo? Tu o numesti sansa? Pai pana la urma are sau nu are dreptate?

| MadalynaOk a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ma refeream la faptul ca nu am eu vreo sansa sa plec la studii in Londra, ca nu ma duce capul, n-am posibilitati. apreciam faptul ca fata nu uita de radacinile ei. asa da oameni. tot respectul! majoritatea fug de tara si totusi pe buna dreptate chiar daca la un moment dat e imposibil sa nu ti se faca dor. parerea mea.