| andreea1valentina6768 a întrebat:

Ieri am fost in Brasov si am vazut-o pe cea mai buna prietena a mea (ne vedem rar si in general aceasta se descarca cand vorbeste cu mine, pentru ca stam la multa distanta si se simte mai conforabil sa fie fata in fata) mi-a zis un secret foarte mare si de asta nu o sa ii spun numele
- a spus ca si-a facut conturi false (in jur de 6-7) unde instiga la ura public anumite persoane nevinovate, a facut o postare unde a spus ca acestia au murit, cu poze si nume si tot (din burta desigur)
-si-a insusit identitatea unei fete si a dat vina pe ea ca ar fi facut conturile respective, a photoshopat poze unde in conversatii reiesea ca fata respectiva ar fi vorbit cu ea si ar fi amenintat-o, cand de fapt ea era nevinovata.
-si in plus de asta a facut 70-80 de conturi unde ameninta intruna doua persoane si peste una din ele a intrat in liceu sa o injure.
Intrebarea mea este, e probabil sa fi facut inchisoare daca ar fi prins-o? Si ce sentinta? Mi se pare incredibil ca unele persoane pot gasi satisfactie in asa ceva

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca parsoanele afectate fac plangere penala este posibil sa fie condamnata penal, pentru amenintare, instigare publica, incitarea la ură sau discriminare si hărţuire, dupa caz.
La ce pedeapsa ar fi condamnata depinde de infractiunile retinute si de instanta de judecata.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Rautatea oamenilor este socanta!
Am lucrat 4 ani de zile cu o colega unguroiaca care s-a purtat exemplar de frumos cu mine si colegii de birou, dar nu am stiu pana in ultima zi cand si-a dat demisia, ca uraste romanii si pe mine odata cu ei, fiind noi le-am fii furat tara acum sute de ani (dupa spusele ei). Deci nu este o vina a mea persoanal ci a stramosilor nostri pe care ea o duce mai departe peste ani si probabil o lasa mostenire copiilor ei.

A fost socant pentru tot biroul, mai ales ca toti ne credeau prietene, pentru ca eram tot timpul impreuna, mancam impreuna, vorbeam impreuna si totusi, pana in ultima zi cand a plecat din compania nu si-a aratat adevarata fata.

Deci DA, as spune ca exista gunoaie ordinare printre noi, care se prefac si au o satisfactie personala, de a face pe altii sa sufere.

| gritt a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum te-a facut sa suferi daca s-a purtat frumos cu tine? Probabil a facut asta ca sa fie armonie la munca, ar fi fost mai rau sa va terorizeze in fiecare zi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru gritt):

Prin jignirile pe care mi le-a adus mie si neamului roman, la o masa incarcata cu 12 oameni.

| cristi202 a răspuns (pentru gritt):

E mult mai grav cand te bagi sub pielea unui om si mai apoi ataci. Ranile produse sunt mult mai mari si mai singerinde. Apogeul rautatii, diavolul in chip de inger. De aceea Jassmina e atit de revoltata, si pe buna dreptate. E mai de preferat teroarea de zi cu zi, pe fata, decat muscatura sarpelui, pe ascuns.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

"Inima omului este nespus de rea, si deznadajduit de inselatoare" spune Cartea Cartilor, si cit de mare dreptate are in unele cazuri! E trist ca ti s-a intimplat asa ceva. Dar si mai trist e daca ti-a subminat increderea in oameni.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu ti-as sugera un singur lucru: cu un asemenea om nu poti sa fii prieten NICIODATA, fiindca are o minte diabolica si daca a fost capabila sa faca rau altora, cine stie ce-ti pregateste tie, care esti atat de naiva, de o crezi cea mai buna prietena.
Evit-o si taie-i toate contactele pe veci, fiindca un asemenea om iti va face rau curand, daca pana acum nu ai simtit nimic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, este incredibil dar adevărat. Schadenfreude în germană, să te bucuri de răul făcut altuia. Dacă cineva o dă în judecată, poate fi pasibilă de prejudiciu mare și să fie obligată de judecător să plătească o sumă imensă persoanei vătămate.

| Drimmero a răspuns:

E nebatuta, d-aia face asa si are prea mult timp liber, copil fara minte.

| gritt a răspuns:

Mi se pare incredibil ca poti fi prieten cu asa animal

| gritt a răspuns:

Apropo si eu sunt din Brasov daca imi zici cine e jur ca nu o sa zic nimanui de unde am aflat big grin