| utilizator202377 a întrebat:

Poate sa intre politia peste mine in casa daca am facut niste conturi de Instagram false in numele cuiva si am scris tot felul pe ele si am postat video-uri si poze amuzante cu persoana aia? Are 15 ani si eu tot 15. Suntem pe un grup impreuna si a zis ceva de genul ca cine a facut conturile sa le stearga ca intra politia peste el in casa. Credeti ca a facut plangere? Daca am sters conturile, ma poate gasi?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate sa te prinda imediat pentru insusire falsa de identitate, postari de nuduri ale copiilor minori, impersonand o alta persoana, in scopuri de santaj, discreditare, jignire si bataie de joc, te alegi cu doar penal si 2 ani de puscarie.

Nu-i nimic ca ai 15 ani, fiindca exista si puscarie pentru copii, numita "Casa Corectionala" si se poate ajunge extrem d de usor la tine, fiindca Politia te ia dupa adresa de IP care-i unica si ii duce direct la parintele care a facut contractul de internet, direct acasa la voi.
Ai grija sa nu ajunga taica-tu sa faca puscarie pentru prostiile tale!
Inchide imediat conturile respective si strege tot ce ai postat!

Uite aici ce poti pati:
https://www.libertatea.ro/......al-2699404

https://www.antena3.ro/......71392.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lool, sa intre politia tine pentru un cont de Instagram? Nu e o infracțiune ce ai făcut, de ce ar intra politia peste tine.

| Davyd2001 a răspuns:

Pai depinde dacă te cunoaște personal, dacă nu s-ar putea sa fi făcut vreun screen ceva, nu știu dar ce ai făcut tu nu e în regulă, și da, problema acesta se rezolva cu politia