| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate da cineva informatii cam ce ai putea pati daca ai fost prins cu un motor de capacitate mai mare decat prevede legea, conducatorul fiind minor(16 ani jum), alcoolemie 1 la mie, insotitor in spate impuscat in picior de catre organele de politie.mentionez ca nu are carnet si nici acte... ce ar putea primi? ar scapa doar cu un dosar penal? va rog am nevoie de raspuns urgent.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si nu este destul dosarul penal, mai ales ca o sa fie pentru 2 infractiuni, aflate in concurs? Acestea sunt conducerea fara permis si conducerea sub influenta alcoolului, pentru ambele pedeapsa fiind de la 1 an la 5 ani (art. 86 si 87 din OUG nr. 195/2002, republicata). Fiind minor limitele minime si maxime ale pedepselor se reduc la jumatate ori se poate lua o masura educativa - de ex.internarea intr-un centru de reeducare. Numai bine!

| harciog a răspuns:

Ai prastie?

| Adriana2106 a răspuns (pentru harciog):

Pentru?

| a1doru a răspuns (pentru Adriana2106):

Ca sa-i trimiti chiftelele, cand o fi dupa gratii rolling on the floor

| Adriana2106 a răspuns (pentru a1doru):

Stai linistit ca i-au dat drumulwinkingsi nu o sa intre dupa gratii.

| a1doru a răspuns:

Bine macar ca nu era si ''motoru'' furatrolling on the floor.

| Adriana2106 a răspuns (pentru a1doru):

Normal ca nu era furat, doar ca nu este inmatricult in rest acetele sunt in regulawinking