| rdr20z a întrebat:

Salut, de curiozitate daca un minor este prins cu o armă airsoft care sunt sanctiunile? Se poate intocmi dosar penal? Daca acesta trage undeva in pustietate, padure poate pati ceva?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legea nu face referire la vârsta minimă de la care un individ poate juca airsoft. Obligaţia magazinelor care vând produse airsoft este de a verifica dacă vârsta cumpărătorului este de minim 18 ani aşa cum prevede legea. Legea spune doar ca nu trebuie s-o duci in locuri publice. Deci, daca o ai, o poti duce intr-un loc linistit (padure, casa parasita, undeva unde nu-i posibila aparitia unor grupuri de persoane, neavizate.

| InvatamProgramare a răspuns:

Daca esti prins si esti minor se aplica:
Art. 113. -
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal. Legislație conexă (1), Jurisprudență, Reviste (1)

(2) Minorul care are vârsta între 14 și 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedește că a săvârșit fapta cu discernământ. Jurisprudență, Reviste (2)

(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii. Jurisprudență, Reviste (5)