| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Imi poate spune cineva unde gasesc documentare sau filme despre decretul 770/1966 pe care l-a dat Ceausescu? promit funda.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Aici poti citi decretul:
http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/177

In 1966 nici telefoane fixe nu prea au existat, cu atat mai putin telefoane mobile si camere de filmat (la populatie).
Eventualele "documentare" (de propaganda) s-au facut de studiourile de televiziune a TVR si cele cinematografice.
Daca dai o simpla cautare pe Google video, atunci gasesti si o serie de filmulete:
https://www.google.com/......ps?/search

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bula):

Multumesc foarte mult frate.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bula):

Dar pana la urma de ce au dat decretul? era tara batrana s-au plecau tinerii si atunci si pe urma au inchis granitele si au dat decretul.

| Bula a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Pe atunci nu prea plecau oamenii in strainatate, cu atat mai putin in vest.
Au dat decretul sa fie suficienta forta de munca pentru construirea Socialismului.
Aceea generatie a ajuns sa invete bazele meseriilor pana la "90, dupa care au plecat in vest ca forta de munca proaspata.
Intreprinderile pentru cara au fost pregatiti s-au inchis din interese si din lipsa de comenzi.
Muncitorii, ramasi fara loc de munca, au parasit tara in cadrul celei mai mari migratii de forta de munca din ultimul secol.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bula):

Bun, acum ce zici de astia nascuti dupa 89' ce o sa se aleaga de ei? multi spun ca dupa 89' e inceputul sfarsitului, ce zici de asta?
Sunt atatea metode sa distrugi o tara exact cum spune aici
https://www.youtube.com/watch?v=JWwtzR_NG4Q
https://www.youtube.com/watch?v=FVOPJHaB3ZY
https://www.youtube.com/watch?v=bNz-rVh1ojc
https://www.youtube.com/watch?v=05u1pBBziQk
https://www.youtube.com/watch?v=gfREj2U3Xm0

| Bula a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu sunt clarvazator, dar a cam disparut "tineretul promitator" din jurul meu.
Majoritatea se duce peste granite.

Nici nu e de mirare, daca pentru a cumpara o locuinta trebuie un salar minim la rate, iar pentru mancare si facturi mai este nevoie de inca un salar. Si vei plati asa aproape pana la pensie. Iar daca iti pierzi slujba si nu poti plati ratele la casa, atunci ramai si fara casa, si cu datorie.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bula):

Deci cu alte cuvinte o sa mergem din rau in mai rau.

| Bula a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu neaparat.
Deja aducem muncitori straini in locul celor de-ai nostri: doar din Vietnam au fost adusi cativa mii pentru constructii.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bula):

Si sa nu uitam de chinezi.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bula):

Bulla nu stiu daca mai esti pe site dar daca stii si poti sa imi raspunzi la intrebarea asta https://www.tpu.ro/......ara-https/ vreau sa ma lamuresc pe tema asta dupa ce am citit acest site https://adevarul.ro/......index.html

| Bula a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Raspunsul este simplu:
De unde se ia si nu se pune in loc, dupa un timp devine golita.

In ultimele 2 milenii, la intervale de jumate de mileniu a venit in Europa cate un val de migratie, care s-a amestecat cu bastinasii. Cu toate acestea, Europa mereu are tendinta de depopularizare.
Populatia creste mai mult in zonele de pe Glob unde saracia este mai mare, nu prea sunt locuri de munca si oamenii stau acasa, inmultindu-se.
In Europa, bunastarea fiind mai mare, atrage populatia saraca, asemenea "Eldorado".
Migrantii - care acasa castigau 10-20 euro lunar vin in Europa pentru ajutoarele sociale, care sunt mult mai substantiale. Asta se intampla si cu cei din estul UE, cum este tara noastra.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bula):

"In ultimele 2 milenii, la intervale de jumate de mileniu a venit in Europa cate un val de migratie, care s-a amestecat cu bastinasii." poti sa imi spui cand au fost acele valuri de migratie mai exact.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bula):

4.5 milioane de romani au plecat in Vest dar sa nu uitam un lucru ai nostri si-au batut joc de tot Occidentul:
https://www.youtube.com/watch?v=7qg9zymIXSw
https://www.youtube.com/watch?v=Sg1k6iTbtsI
si ne-au ajutat si fratii nostri tiganii. Sa sti ca daca cauti pe net harti cu teritoriul tarii nostre in secolele trecute ai sa observi ca noi am fost asezati la intersectia mariilor puteri iar popoarele migratoare au trecut pe aici traversand Nistrul, Carpatii, Tisa, Dunarea. Astfel ne-am corcit ca natie + de asta zona asta a fost ceea mai nesigura din toata Europa pentru ca si in istorie s-a vazut asta la straini le-a fost frica de romani pentru ca aveau moravuri barbare.

| Bula a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

In primul mileniu: hunii si maghiarii (la intervale de 4-5 secole), cand au venit valuri intregi si de alte natii impreuna cu ei
In mileniul 2: turcii (imperiul otoman), razboaiele mondiale /instalarea comunismului in estul Europei etc.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bula):

Eu stiam asa in mileniul 1 exact cum ai zis tu huni si maghiarii dar intre sec V si XI au trecut popoarele migratoare care au jefuit si distrus Imperiul Roman sti tu cre sunt, sunt multe, iar din mileniul 2 au venit mongolii, turcii, cumanii, pecenegii + rusii, austriecii dar nemtii sasi s-au stabilit aici pe la 1189 si pe urma au venit nemtii svabii 1684.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bula):

Adevarul e ca noi ne-am pierdut identitatea nationala adica ce mai conteaza originea esti tot om. Revenind la subiect in viitor populatia tarii se va schimba corect. Vom fi inlocuiti cu tigani, pentru ca deja se intampla + ca vin si altii din alte parti deci cu alte cuvinte este posibil sa se intample + ca in momentul de fata are loc declinul societatii si din rau o sa mergem in mai rau. Multi vor spune ca o sa fie ca in India aici ma refer la nivelul de trai.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bula):

Sti cum e, daca stai sa te gandesti si citesti istoria afli ce a fost aici iti dai seama ca zona asta geografica parca a fost mereu blestemata si oamenii au avut mereu de suferit.

| Bula a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Tu stii ca, de-a lungul istoriei nu a existat nici macar o singura zi, cand nu a fost undeva razboi pe Pamant?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bula):

M-am uitat la "nascuti la comanda" era o femeie care povestea ca multi nici nu isi doreau copii chiar daca acasa nu aveau nici unu adica nu-i vroiau deloc dar deloc, iar o alta femeie a spus ca la aceea vreme femeiile mutau mobila in casa ca sa isi forteze muschii de la burta sa piarda sarcina. Acest documentar a fost ca un film de groaza ororiile pe care le-au indurat, faceau copii pe banda rulanta iar un baiat a declarat ca "trebuie sa ii multumesc lu Ceausescu ca prin acest decret m-a salvat de la moarte ca altfel mama m-ar fi pus intr-o punga si m-ar fi aruncat in Dambovita" deci a fost jale. Pe urma mai aratau cum incercau sa scape de copii nascuti cu handicap care erau considerati "defect" era grajd acolo exact ca un lagar de exterminare deci ceva ne neimaginat, oroare, mizerie, cruzime, distrugera omului.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bula):

Razboaie au fost si pe vremea "razboaielor dintre tari" dar si razboaie pe timp de pace in societate( razboaie civile, culturale etc.) uite eau un exemplu "razboiul de 100 de ani" nu a fost ceva continu a fost un sir lung de confilcte dar cu cateva intervale de pace OK bun, la fel si cu "razboiul de 30 de ani" la fel si acolo. Lumea asta in care traim e mare conflicte sunt peste tot chiar si acum sunt un exemplu ISIS, Afganistan, Siria, Irak, Koreea de Nord vs Sudul si dictaturiile din Africa + Cuba.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bula):

Bulla mai esti pe fir s-au te-am pierdut?

| Bula a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ma pregatesc sa ma culc. A fost o zi obositoare.
Noapte buna!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bula):

Atunci noapte buna iti doresc sa dormi bine da.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Ironia vieti = Au dat decretul sa fie suficienta forta de munca pentru construirea Socialismului.
Aceea generatie a ajuns sa invete bazele meseriilor pana la "90, dupa care au plecat in vest ca forta de munca proaspata.

asa s-a intamplat asa este, nici in cosmare nu visa el asa ceva