| Rãzvanx2 a întrebat:

Imi puteti spune 5 motive pro si contra pentru care Romania ar trebui(sau nu) sa adopte moneda Euro?

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Haha, 5 motive PRO? E mare lucru daca gasesti macar 3 care sa fie pe bune si nu propaganda nefondata in realitate. Contra? E suficient sa intrebi un italian de clasa medie cum o ducea inainte si cum o duce dupa adoptarea rahatului de euro. Sau sa intrebi elvetienii si norvegienii de ce nu au intrat in UE/nu adopta rahatul ala de moneda nenorocita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

" sa intrebi un italian de clasa medie cum o ducea inainte si cum o duce dupa adoptarea rahatului de euro. " ma mir ca cineva care nu locuieste aici stie laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Vara-mea e casatorita cu un politai italian si e acolo de vreo 15 ani. Am mai povestit destule si cu ea si cu el pe teme economice.

| minrest a răspuns:

Motive contra: 1. Este o moneda al carei curs e hotarat de alte tari, nu de tara noastra. 2. Este o moneda ''mare'', scumpa, care ne impiedica exporturile si ne scumpeste viata. Totusi fraierii vor vrea sa o adoptam, in speranta aberanta ca vor castiga salarii mai mari daca trecem la euro.

| oprescudorin11 a răspuns:

Iti poti raspunde si singur daca evaluezi o casatorie din interes.
Mai intai iti pot spune in ce consta acest concept de moneda unica.
Moneda unica este adoptata de tari cu un nivel egal de dezvoltare.
Moneda unica inseamna ca in aceeasi piata, valorile sunt egale.
Moneda unica implica sprijin la timp si in spatiu intre statele care adopta moneda unica.
Moneda unica implica o banca unica convergenta, fara interese divergente (deci).
Acum vreau sa -ti faci o imagine familiala spre intelegere:
Faci un imprumut catre un unchi care e in necaz, nu are sanse sa-ti rambunseze.
Nu ai o industrie competitiva.
(asta inseamna ca la tine in tara, un VW costa de doua ori cat in Germania.)
O moneda unica te lipseste de protectiile slabiciunii tale!
O moneda unica ii va conveni intotdeauna tarii cea mai tehnologizata, bancherizata.
Hai sa-ti dau inca un exemplu! Cel mai tare!
SUA foloseste dolarul$.
Te-ai intrebat de ce este moneda internationala (de peste 500 ani )de referinta?
V-ati intrebat vreodata de ce Marea Britanie, desi este in UE nu a renuntat la moneda proprie? (lira sterlina?)
Poti capusa o vreme UE, poti sa crezi) pe termen scurt ca poti capusa!
Nu este adevarat. Platesti apoi inzecit!
Hai sa dau acel exemplu cu SUA.Care impune cursul monedelor in lume in virtutea puterii politice si economice.
Daca SUA are datorii mari, impune cresterea cursului $, in acest fel plateste mai putin.
Daca a imprumutat sume mari din piata internationala, atunci cursul $ scade, ca sa plateasca mai putin.
Numai ca SUA are un control traditional asupra pietii internationale, noi, din 2 miscari ramanem lefteri si datori pe viata! (noi romanii). Stati in banca voastra!