| stefytm a întrebat:

Imi puteti spune daca mama cand poate iesi la pensie anticipat sau anticipat partial? tot am cautat pe net si nu am inteles nimic pana la urma. precizez ca mama e nascuta in 1958 luna iunie si are peste 30 de ani lucrati intr-o fabrica!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai cautat ce trebuie, trebuia sa cauti Legea nr.263/2010 sau legea pensiilor publice din 2010. Legea prevede doua feluri de pensie ce poate fi obtinuta inainte de varsta limita: pensie anticipata(art.62-64) si pensie anticipata partiala(art.65-67). Pentru pensia anticipata ar trebui sa aiba un stagiu de cotizare(vechime in munca) de 43 ani, asa ca nu poate obtine acest tip de pensie. Va putea iesi la pensie anticipata partiala incepand cu 1 iulie 2014 iar la pensie pentru limita de varsta la 1 iulie 2019 (vezi anexa 5 femei). Numai bine!