| împreunăfacembine a întrebat:

Îmi spune și mie cineva care e procesul de înscriere la scoala de șoferi, actele de care am nevoie, examenele pe care le voi da, de unde pot sa îmi cumpăr cartea cu legislația, tot ce tine de școala de șoferi?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Mai intai de toate iti cauti un instructor, vorbiti la telefon si va vedeti undeva, vorbeste despre pret etc, te pune sa semnezi niste foi cu datele tale, ii dai eventual un avans si stabiliti cand sa va intalniti pentru prima ora. Analizele si psihologicul le-am platit cand am dat, n-am vazut un medic.

Cartea ti-o poate da chiar instructorul, oricum e cam inutila cartea, nu o citeste nimeni, faci pe internet chestionare care sunt exact ca cele de la examen, au site-ul lor oficial, cand vezi ca faci mereu 25-26 la toate poti merge sa dai sala, dupa ce termini sedintele iti face instructorul dosarul, tu intre timp trebuie sa-ti scoti cazierul sa ti-l puna, mare dosar nu e, ai o foaie in care scrie perioada in care ai facut orele, copie dupa buletin, cazierul si inca ceva,, nu mai tin minte acum.

Cand te duci prima oara sa dai sala si eventual poza pentru permis te duci cu dosarul asta de la instructor, iti face poza si apoi poti da sala in aceeasi zi daca nu e prea mare coada, tin minte ca n-a trebuit sa ma mai programez pentru sala, am intrat direct, nu stiu daca se mai poate face asa si acum. Dupa ce dai sala te poti programa pentru traseu direct din calculatorul lor si asta e cam tot, iar la traseu te prezinti cu buletinul si dosarul tau si chitit sa iei permisul, fara emotii ca nu te musca politaii.

1 răspuns:
| SilentRain a răspuns:

Îți cauți un instructor auto, el ce trebuie sa faci trebuie sa scoți cazierul și sa faci medicalul, adica un control oftalmologic și unul pishic
Chestionare auto categoria B gaseti și pe net, aici
https://www.scoalarutiera.ro/......aj-rutier/

Asta e site-ul oficial al politiei
https://www.drpciv.ro/dlexam

Ai doua examene sala și orașul, la sala trebuie sa faci un chestionar dacă ai 22 de puncte ai trecut, iar la oraș conduci
Dar în fie cauta un instructor și îți spune el mai multe, bafta!