| Metin2DarkShadow a întrebat:

daca am cartea lu fratemiu de anul trecut de scoala de soferi, pot invata dupa ea si eu? sa invat legislatia si toate alea? sau s-a schimbat cartea? si spune ti mi si mie cum ar trebui sa invat ca sa invat mai repede, va rog

2 răspunsuri:
| aneliram a răspuns:

Buna La contraventii si infractiuni si obligatii e posibil sa se fi schimbat cate ceva, dar legile rutiere, indicatoarele si marchajele, etc., sigur nu s-au schimbat.
Sfatul meu este ca ar fi bine sa te uiti si pe noul cod rutier ( din anul cand o sa dai examen).
Cand inveti incearca sa _aplici_ cele invatate nu sa inveti ca si cum ai invata o poezie (va ajuta practic). Legislatia nu trebuie invatata cuvant cu cuvant, ci trebuie sa ai habar cum circuli pe drumurile publice.
Conteaza foarte mult sa faci chestionare auto (site- ul d.r.p.civ e cel mai bun).
Contraventiile si infractiunile iti vor lua ceva timp... la invatat.
Succes!

| Gaftoneanu_Mircea_1957 a răspuns:

Codul rutier a suferit in acest an unele modificari.Altele vor apare probabil in Monitorul Oficial abia anul viitor. Poti studia codul rutier online (de obicei sunt cuprinse toate modificarile) iar chestionarele, in general nu s-au schimbat. Trebuie sa inveti logic. mai putin contraventiile.