| Hombre a întrebat:

In 1997 inziua de pasti de la balconul Universitatii M. S. regele Mihai se adresa aprox. unui 1 000 000 de oameni cu "Hristos a inviat" si un vuiet imens si promt s-a auzit ca raspuns "Hristos a inviat" si asa ceva nu mai vazusem. In 24 ianuarie, in fiecare an se sarbatoreste unirea Munteniei cu Moldova prin vointa politicienilor si maselor din vremea respectiva 1859.Ieri in Iasi la aceasta sarbatore seful statului a salutat multimea de oameni participanti spunand "Buna ziua" raspunsul multimi a fost un vuiet puternic si prelungit "Huuuoooooo", asa ceva nu am vazut nicio data. Doua situatii diferite si ca timp si ca mod de manifestare si nu poti sa nu te intrebi, intre populatie si seful statului mai este vreo legatura? Daca populatia s-a manifestat asa atunci Basescu pe cine reprezinta? Intr-o situatie atare nu trebuie sa-si dea demisia?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Stii ce e mai trist? Jumatate din cei care huiduie acum nu doar l-au ales pe Basescu, ci l-au si REales. Din pacate regulile democratiei ii permit (ba chiar il obliga) sa ii reprezinte atat pe ei, cat si pe noi ceilalti, victimele colaterale.

4 răspunsuri:
| Hombre explică:

Da @regis ai dreptate "Din pacate regulile democratiei ii permit" insa Art 80 Al. 2 "Presedintele statului exercita funstia de mediere intre puterile statului, precum si intre stat si societate" si atunci cand el insusi este huiduit ce mai mediaza?

| justitiarul a răspuns:

E clar ca asta ar trebui sa faca! Ai vazut si ieri mitingul de la mioveni?! Brusc 10000 de oameni au iesit in strada. Oamenii astia lucreaza in domeniul privat si sincer mi-a placut atitudinea lor.Nu au iesit sa ceara pomana statului ci sa-si apere drepturile.In conceptia lui boc si basescu toti suntem sclavi si modificarile aduse de ei la codul muncii spun totul.
In locul lui cand in loc de "buna ziua"a primit "hoooo"as fi picat in genunchi.Nu are onoare, nu are mandrie, nu are bun simt si nu are nimic din calitatile unui presedinte. E cea mai mare rusine a poporului roman mascariciul asta!
Majoritatea din cei care l-au ales au fost profesorii(si sincer si-au luat-o cel mai tare dar ma bucur ca le-a facut asta)pensionarii si inconstientii.Platim insa toti si pretul este scump din pacate.Chiar daca nu esti bugetar tot suferi si sincer as vrea sa vad unul(in afara de pdl-isti)caruia ii merge bine. Zilele trecute un amic(om trecut de 45 de ani)si-a mutat afacerea in bulgaria pentru ca impozitul e mai mic.Pentru ce dracu sa te mai chinui aici?
Basescu trebuia sa isi dea demisia de mult dar cum nu a facut-o atunci nu o va face nici acum.Stii cum vom ajunge? Ca la rusi:schimb de scaune intre Putin si Medvedev! Boc va fi presedinte si basescu premier. El va manevra din nou totul.Asta ii e ţelul! Si e posibil sa ii mearga.

| NoChanceForUs a răspuns:

Pai l-au *REales* din speranta. Speranta ca vor primi ce spuneau minciunile de la alegeri ca vor primi.Iar Basescu nu este prost,si-a dat seama ca prin prostimea si naivitatea poporului poate ajunge unde vrea.Din pacate "Contractul social" a` lu` Rousseau nu se mai aplica, omul de la putere nu mai este un conducator care sa conduca oamenii, ci un om care se gandeste la bunastarea lui mai mult decat la cea a oamenilor pe care ii conduce.

| micurutza2005 a răspuns:

Ba ar trebui sa isi dea si averea nu numai demisia, dar ce crezi ca il doare in cot sau altundeva de huiduielile oamenilor, de aia nu mai poate Base, de oamenii disperati crezi. el oricum si-a facut mendrele e asigurat, stie ca nu mai poate fi ales si se intereseaza de el si ai lui mai mult nu de popor asa ca ce sa mai astepti de la ei sa iti dea si streangul sa te spanzuri sanatos din partea lor, ca doar nu reprezinta interesele tale sau a noastre din moment ce ne ingroapa de vii.pfuiii la naiba de nebun ce e.