|

Buna seara!

Daca nu sunt crestin si sunt salutat de Paste cu "Hristos a Inviat!", ce ar trebui sa zic?

Cum ar trebui sa raspund fara a ofensa persoana respectiva, dar totusi a da de inteles ca nu suntem pe aceeasi linie de plutire.

13 Raportează Evaluează
13 răspunsuri:
| a răspuns:

Cu buna ziua, asa cum se saluta.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Acum 23 minute | Celcestietot a răspuns:
Ai putea sa te informezi mai mult cu privire la Iisus si mai apoi cred ca o sa spui : Adevarat a inviat!

vreau sa vad si eu o dovada despre invierea lui iisus

| a răspuns:

Eu ca ateu le salut sau spun bine

| a răspuns:

Dovada se afla in Biblie (o dovada). Daca nu gasesti alta dovada in alta parte si nu crezi in Fiul lui Dumnezeu, esti Toma necredinciosul al secolului 21.

dovada ca alba ca zapada a inviat se gaseste in carte, o carte nu este o dovada

rgumentul din Scriptură (numit uneori și Argumentul de la Autoritate) susține că una sau alta carte sfântă, în sine, oferă dovezi care susțin afirmația că un zeu anume există. În esență, (pentru a folosi creștinismul ca exemplu), Dumnezeu există pentru că Biblia spune așa, iar Biblia este cuvântul lui Dumnezeu.
Aceasta ar putea lua diverse forme, de exemplu, indicând evenimentele supranaturale sau minunile înregistrate în aceste cărți ca necesitând existența unui zeu (a se vedea Argumentul din Miracole ) sau arătând cât de influente au fost scripturile, argumentând că acest lucru ar fi nu au fost posibile fără ajutorul unui zeu (a se vedea, de asemenea, Argumentul din acordul comun ).
Unii credincioși susțin că aceste texte antice au făcut predicții despre știință sau evenimente care s-au dovedit adevărate, predicții care nu ar fi fost posibile fără ajutorul supranatural. Unii iau mângâiere din faptul că cărțile sfinte ale tuturor religiilor majore sunt de acord asupra unor puncte importante, importante, precum existența unui zeu creator, chiar dacă nu detaliile minore. Totuși, alții susțin că scripturile lor sunt cumva „perfecte", fără defecte sau erori, sau sunt scrise într-un stil atât de perfect încât nu ar fi putut fi create doar de oameni muritori.
Alte linii de raționament similare includ ceea ce este adesea denumit apelul către autoritate („asta au făcut sau credeau strămoșii noștri; prin urmare, este modul în care ar trebui să acționăm sau să credem"), apelul la tradiție („nu ar fi am supraviețuit atât timp cât o parte integrantă a fiecărei culturi dacă nu ar fi vitală pentru supraviețuirea noastră, prin urmare, nu ar trebui să...2004 - 2197 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Să îi răspunzi așa.
- Nu suntem pe aceeași linie de plutire.

| a răspuns:

Exact cum ti-a raspuns suntserios.

| a răspuns:

Mori sa-i raspunzi cu hristos a inviat?

| a răspuns:

Ii raspunzi:

E pur si muove!

| a răspuns:

Ai putea sa te informezi mai mult cu privire la Iisus si mai apoi cred ca o sa spui : Adevarat a inviat!

Oricum, ai putea sa le raspunzi cu formulele de salut dupa caz, iar daca te intreaba de ce nu le raspunzi cum ar trebui, le spui politicos ca nu esti credincioswinking.

| a răspuns:

Acum 19 ore | RAY a răspuns

vreau sa vad si eu o dovada despre invierea lui iisus

Dovada se afla in Biblie (o dovada). Daca nu gasesti alta dovada in alta parte si nu crezi in Fiul lui Dumnezeu, esti Toma necredinciosul al secolului 21.

| a răspuns:

Oare de ce te macină problema asta în postul Crăciunului? happy

| a răspuns:

Eu le raspund dupa caz :
1.S-o crezi tu!
2.Echinoctiu placut

| a răspuns:

Doar saluti in mod normal