| matrix100 a întrebat:

In 2014 nu mi-am luat tot concediul si mi-au mai ramas zile. Pana la ce data pot sa le iau in anul 2015 fara sa le pierd? Multumesc si funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.146.(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
  (2) În cazul în care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau parţial, concediul de odihnă anual la care avea dreptul în anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei în cauză, angajatorul este obligat să acorde concediul de odihnă neefectuat într-o perioadă de 18 luni începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul la concediul de odihnă anual.
  (3) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă."
Fata de aceasta prevedere poti obtine concediul de odihna, aferent anului 2014, pana la sfarsitul lunii iunie 2016.