| KlausKlausFlorin a întrebat:

Salut.
Mă poate ajuta cineva la întrebarea asta.
Concediul de pe anul 2022 până pe ce data din anul asta trebuie să-l iau?
Am auzit un zvon, concediul de pe anul 2022 trebuie luat până pe 15 ianuarie 2023, nu știu cât este de adevărat.
Și dacă nu-l iau până pe 15 ianuarie, pierd tot concediul de pe anul 2022 și nu îmi mai da firma bani de pe concediul 2022?
Mă poate lamuri cineva, care cunoștea bine termenii?
Va mulțumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, nu este obligatoriu sa-l faci la inceputul anului.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.144.
(1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.
  ART.146.
(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2)În cazul în care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau parţial, concediul de odihnă anual la care avea dreptul în anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei în cauză, angajatorul este obligat să acorde concediul de odihnă neefectuat într-o perioadă de 18 luni începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul la concediul de odihnă anual.
(3)Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă."