| tonyc7 a întrebat:

In afara de primarie, ce poate sa mai insemne,, institutie publica" intr-o localitate? Biserica sau scoala pot fi considerate institutii publice?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Biserica este institutie publica-privata (alta categorie decat cea publica) si nu apartine statului, fiind de sine statoare. Deci nu este o institutie publica. Conform art.41 din Statutul BOR - (1) Patriarhia, Mitropolia, Arhiepiscopia, Episcopia, Vicariatul, Protopopiatul (Protoieria), Manastirea si Parohia sunt persoane juridice de drept privat si utilitate publica, cu drepturile si obligatiile prevazute de Statut. In proprietatea publica privata intra si barurile, magazinele, etc. Celelalte (scoala, primaria, politia, dispensarul sau spitalul) sunt institutii publice.

| tonyc7 explică (pentru Salontanul):

Daca si politia o consideri institutie publica, atunci de ce apare pe fiecare sectie de politie avertismentul,, Zonă Administrativă - Fotografiatul / filmatul interzis"?

| Alverto a răspuns:

Orice nu e privat, adică unde se strâng multe persoane sunt locuri publice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alverto):

El a intrebat de institutie nu ce rahaturi i ai zis tu, asa si in statie se aduna 100 de babe

| Alverto a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar statia ce este? Este loc privat?

| Gabryel85 a răspuns:

Bineînțeles.

| Cucumberus a răspuns:

Da, si biserica este tot o institutie publica