| cutulica a întrebat:

In anul 1949, taranii au fost obligati sa doneze terenurile agricole Ministerului Agriculturii, la Arhivele Statului aflandu-se tabelele, dar niciun bou de la Arhivele Statului nu stie prin ce act s-au facut aceste donatii. Mi-au mai raspuns niste imbecili pe TPU ca donatiile s-au facut fara acte. Dar aceste donatii s-au facut in baza unor acte normative, ca altfel nu ar exista anexele la Arhivele Statului.

Chiar nu stie nimeni prin ce acte s-au facut aceste donatii. Vreau un raspuns concret nu povesti tampite cum au scris niste,, destepti" pe TPU care fac pe desteptii vorbind la general. Eu vreau sa stiu actul concret/

Ce dracu aveti toti de va bateti joc de mine?

1 răspuns:
| drhotzu a răspuns:

Pai nu a fost facut prin "donatii" a fost facut prin consfiscare! pune mana si citeste si tu mai bine! tocmai de asta proprietarii au ramas in posesia actelor de proprietate!
procesul de colectivizare a inceput prin decretul 84/2 martie 1949! decretul a intrat in vigoare incepund cu noaptea de 2 martie 1949, si prevedea exproprierea taranilor care avea mai mult de 50 ha, dar proprietatile au fost confiscate in intregime cu tot cu animale, utilaje si cladiri. colectivizarea s-a reluat in 1957 cand constanta declara ca este prima zona din tara colectivizata in intregime => nici un taran nu nmai avea pamant!
sfarsitul colectivizarii a fost in 1962.
CAPISCI?