| Enescu_Hamarsold_1955 a întrebat:

Pe timpul regimului comunist oamenii au fost obligati in 1949 sa cedeze terenurile si casele Ministerului Agriculturii si Domeniilor Statului. ( proprietati sub 50 de hectare).La Arhivele Nationale Bucuresti se gasesc tabelel cu oamenii care au cedat terenurile si casele in 1949.

Nici SRI, nici CNSAS, nici Ministerul Agriculturii, nici Arhivele Statului nu stiu prin ce act normativ s-au facut aceste cedari.

Toti spun ca nu stiu sau ca s-au facut fortat fara act normativ.

Insa un act normativ a exista pe timpul ministrului Vasile Vaida, ca parca asa il chema.

Stie cineva in 1949 prin ce act normativ s-au facut aceste cedari?

Raspunsurile puteti sa le trimiteti si pe adresa manolemihaita@ymail.com

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu în 1949, cedarea pământurilor (colictivizarea)A avut loc în anii 1960 -1963!

| cutulica a răspuns (pentru onasis1961):

Esti tampit ma! Se vede ca nu stii. Colectivizare se scrie ba cretinule!