| georgesur a întrebat:

Stie cineva care a fost "capul de acuzare" in "procesul"(proces incheiat cu o condamnare la moarte) pe care i l-au facut comunistii in 1949 lui Aurelian Pana?
Aurelian Pana-mosier, cercetator agricol, cel care a introdus pentru prima data combinele moderne, cel care a adus porumb american f. productiv si a infiintat culturi din acesta in Baragan, ministrul agriculturii din 1942.

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

''Tatal meu, Aurelian Pana, trimis la moarte pentru ca a adus soia in Romania Cornel Pana
Autorul, el insusi fost detinut politic, povesteste cum tatal sau, fost ministru al agriculturii in timpul razboiului, a adus in Romania planta soia, importata din Germania. Pentru acest motiv el a fost condamnat la 8 ani inchisoare si ucis in temnita de la Gherla. Avea 70 de ani.''

5 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

A fost condamnat pentru ''crime de razboi''.

| JayLeno a răspuns:

Nu stiu din pacate... dar tare bine ne-ar prinde acum un astfel de ministru al agriculturii straight face

| georgesur explică:

Stima si nemarginita mea admiratie pentru Aurelian Pana, Cornel Pana & Fmilia, ...precum si pentru altii., romani de exceptie, .pe care "ciuma rosie" i-a
distrus(neputind sa-i "strimbe"). Cinste lor!
Personalitatile si faptele lor AR TREBUI facute cunoscute tinerilor,. astfel poate acestia ar avea de unde sa-si aleaga modele de curaj, patriotism,
cinste, verticalitate.

| Matt_1772 a răspuns:

Poftim id meu : dizzy_weezy(doar pentru georgesur) si pot sa iti spun mai multe despre Aurelian Pana, ce am mai aflat si eu din istoriehappy.

| Matt_1772 a răspuns:

Vad ca nu vrei sa imi dai add pe mess okhappy. iti raspund aici exact cu extrasul din documentul istoric CA sa nu zici ca mint : [Arestat si judecat intr-un lot de "criminali de razboi", condamnat la 10 ani de inchisoare, 10 ani degradare civica si confiscarea averii, in baza deciziei penale nr. 123 din 19 ianuarie 1949 a Curtii Penale Bucuresti, Sectia IV.Capatul de acuzare a fost "introducerea si incurajarea cultivarii unei plante necunoscute si inutile tarii noastre:SOIA"]