| janvaljan a întrebat:

In cat timp se poate ataca de către vecini cadastru si intabularea mea?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista mai multe termene de decadere in care poate fi atacata inscrierea in CF, conform Codului civil republicat in 2012, art.907-915.
Mai exista problema revenficarii imobilului, aceasta este imprescriptibila. Numai bine!

| janvaljan explică (pentru Ioandelasal):

Nu înțeleg mare lucru ...ideea era ca eu ma judec cu vecinul pentru servitute comuna (sa pot intra la spatele casei), iar acum sunt la apel si el vrea sa conteste cadastru si intabularea mea facute acum 5 ani...Ar putea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru janvaljan):

Citeste textele legale indicate de mine si vezi unde te incadrezi, sunt mai multe termene. Eu nu pot face incadrarea, necunoscand exact intrega situatie de fapt si in baza caror acte ai facut intabularea.
Daca intabularea a fost facuta corect vecinul nu are sanse de reusita.

| mixxjim a răspuns:

De ce sa atace? le-ai luat din teren? nu au fost efectuate pe baza unor acte oficiale, reale si originale?

| janvaljan explică (pentru mixxjim):

Mi-ai răspuns printr-o întrebare...care nu ma ajuta prea mult.Eu zic ca nu le-am luat din teren dar dacă il întrebi pe el poate ca o sa zică ca da. Cadastru si intabularea s-au facut pe baza unor acte oficiale, reale si originale...

| mixxjim a răspuns (pentru janvaljan):

Am raspuns cu intrebare ca sa am mai multe detalii happy in principiu, daca ai toate actele corecte din care reiese cla situatia poate ataca degeaba, instanta hotaraste pe baza documentelor. eu stiam ca in termen de 5 ani se poate ataca, daca au trecut 5 ani si o zi nu mai poate. succes!