| va5iok96 a întrebat:

In cazul in care omul poseda 3 - 4 cetatenii, dar este nascut in Romania, primeste pensie din partea tuturor statelor unde are cetatenie?! Am nevoie de un raspuns.Mersi

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia se primeste pentru perioadele lucrate si cotizarea la pensie, nu se primeste pentru cetatenie.
Primeste pensia doar din partea unui singur stat dar se iau in considerare perioadele lucrate in toate statele, daca sunt in UE sau au incheiate acorduri in acest sens.

| va5iok96 explică (pentru Ioandelasal):

Spre exemplu omul care nu munceste toata viata, si ajunge la varsta de pensioner, statul oricum ii ofera o suma oarecare minima nu?!

| Ioandelasal a răspuns (pentru va5iok96):

Depinde de situatie. Daca nu are cine sa-l intretina va primi un ajutor social sau va fi internat intr-un azil.

| doctorandus a răspuns (pentru va5iok96):

Depinde, in Olanda exista AOW, un fel de pensie de stat, care se acorda tuturor cetatenilor olandezi batrani. Ea e conditionata de sederea in Olanda, dupa varsta de 15 ani se adauga cate 2% pe an din nivelul maxim al acestei pensii. Sigur, in plus exista fonduri de pensii si pensii la care poti subscrie singur daca nu esti incadrat la un fond de pensii. Dar nu e peste tot la fel.

| bcalex96 a răspuns:

Nu muncesti toata viata si astepti sa pice bani din cer? mi se pare absurd. In Romania trebuie sa ai 15 ani lucrati legal cu carte de munca si iei pensia minima asta insemnand cateva sute de RONI.