| applefanbacau a întrebat:

In cazul in care sunt amenintat telefonic de un"smecher" care imi cere 20 de lei daca nu ma baga in spital, daca ma duc la politie ce poate sa pateasca. Ii stiu numele adresa si toate datele necesare. Mentionez ca are 17 ani

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politia nu are dreptul sa intervina legal.Inregistreza-l sau solicita listingul cu continutul convorbirilor pe nr respectiv,apoi il actionezi in instanta pentru amenintare,santaj, incercare de intimidare pentru obtinere de foloase necuvenite, te va sfatui un avocat.Altfel,te lupti cu morile de vint, crede-ma.Numai bine.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca faci plangere penala ar putea fi cercetat penal pentru amenintare ori santaj, doar ca ar trebui sa ai probe solide in acest sens, altfel te-ar putea acuza de denuntare calomnioasa. Numai bine!

| alexmircescu13 a răspuns:

Cel mai bine e sa inregistrezi convorbirile, in timpul convorbirii sa faci asa fel incat sa dea detalii despre ce vrea sa-ti faca si unde, iar daca te intalnesti sa-i dai taxa pe care o pretinde sa inregistreze cineva ascuns intalnirea. Martori ai santajulai si ai platii taxei sunt bineveniti. Orice dovezi cu care poti sa intaresti o eventuala plangere penala sunt de folos. Pana la plangere, daca ai aceste dovezi poti sa-i spui de ele respectivului jmacker, si sa-i explici ca abia astepti sa te bage in spital ca atunci face si niscaiva puscarie, penitenciar, pirnaie, bulau, cum vrea el sa-i spuna. Nu strica sa vorbesti si cu parintii despre chestia asta. Iti spun toate astea pentru ca exista riscul ca organu' de politie sa se miste cam lent si tu sa te alegi cu vreun ochi invinetit fara sa poti face mare lucru in sensul asta. Fii mai destept ca el, sau cum se mai spune 'fii cu o mutare inaintea lui'. Imposibil sa nu gasesti o cale, orice cocalar care se da Chuck Norris are puncte slabe. Si de regula intimidarea e arma lor preferata, daca nu-i mai merge cu tine o sa caute pe altul si ai sa fii lasat in pace. Succes si curaj!

| sonya a răspuns:

Sincer mai nimic. Si eu am patit acelasi lucru dar politia nu facea nimic. Doar sa ma cheme sa dau declaratii si cam atat. Doar daca imi facea ceva atunci treceau la fapte. E o tampenie dar ce pot sa zic. Nu am mai iesit din casa ceva timp. Asa e in Romania, dupa ce te omoara vin si ei in ajutorlaughing. Serios acum nu ai ce sa faci. Intai va cheama sa dati declaratii separat. Daca nu ti-a facut nimic decat te-a amenintat doar ii da o avertizare verbala si atat. Pare rau!

| Claudiu2011 a răspuns:

Propui un flagrant cu politia.si sa te ajute pentru santaj. poate sa ia ani de inchisoare pentru santaj.le spui problema politiei si le spui sa l prinda in flagrant adica cu banii in mana.cand ii dai tu ca sa nu te mai ameninte.

| georgyya a răspuns:

Nu stiu ce i se poate intampla, dar nu mai sta pe ganduri si du-te. Exista 2 situatii...ori e doar gura de el, ori are si gura dar trece si la fapte. Iar tu nu poti sa stai sa vezi daca trece si la fapte. Du-te la politie si vezi ce rezolvi.

| Kaℓi a răspuns:

20 de lei? pff... ieftin smecher laughing
Ignora-l... sau explica-i ca spitalizarea ta o sa-l coste muuuult mai mult happy