| Ciuta1405 a întrebat:

Daca am Postat in Povestea mea de Facebook despre un vecin de al meu fara sa ii mentionez numele si adresa se poate duce la Politie?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am spus ca nu patesti nimic daca n-ai mentionat datele personale ale respectivului (nume, prenume si adresa).
Si oricum nu este o problema de politie, daca ai fi mentionat datele personale cel mult te putea da in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la demnitate.

| darrio2007 a răspuns:

O poate face, desi eu cred ca se va amuza(depinde de caracterul lui), de tămpeniile scrise de tine.
Dai dovada de imaturitate, prin ce ai scris.
Parerea mea este sa te abtii, pe viitor, de la asa ceva.

| Simpatic a răspuns:

Ce anume ai postat?
Ai pus poze cu acesta sau detalii care il denigreaza sau ii afecteaza imaginea in vreun fel?
daca se simte neindreptatit da se poate duce la politie, insa din cele ce le-ai scris ai dat putine detalii si nu am idee
daca ai mers prea departe si i-ai cauzat un prejudiciu de natura personala se poate indrepta chiar si in instanta contra ta...dar depinde in primul rand despre ce este vorba, am zis asa la modul general ce se poate intampla chiar ipotetic

| Ciuta1405 explică (pentru Simpatic):

Am scris urmatoarele : (Pentru Pandurul dupa Valea Pupincuristilor las-o mai moale cu Turnatoreala. Planu vostru a Esuat Lamentabil la mal. ) Iar in a doua Poveste pe Facebook am scris : ( Turnatorilor dupa Valea Pupincuristilor am ascultat toate convorbirile voastre stocate la S.R.I. Ati belito, dau cu voi de toti peretii )

| suntserios a răspuns (pentru Ciuta1405):

Esti in siguranta, oricum nu intelege nimeni ce ai vrut tu sa scrii acolo

| Simpatic a răspuns (pentru Ciuta1405):

Este un scris codat sa inteleg, ceva ironii interne, cu siguranta nu se va adresa nimeni politiei pentru asta

| CristinaCrin a răspuns:

Stai linistit, nu poate sa te reclame pentru asa ceva.