| anonim_4396 a întrebat:

In cazul unei plangeri la politie, Acuzatorul mai poate retrage acuzatia asupra uneia dintre persoane.le acuzate?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa-si retraga plangerea dar asta nu produce aceleasi efecte in toate cazurile.
La infractiunile pentru care sesizarea organelor de cercetare penala se face prin plangere prealabila retragerea plangerii duce la incetarea urmaririi penale si clasarea dosarului. La celelalte infractiuni se poate renunta la plangere dar organul de cercetare penala este obligat sa verifice plangerea, abia dupa ce se constata ca nu a fost intemeiata claseaza dosarul.

| minrest a răspuns:

In cazurile in care e prevazuta in lege impacarea partilor, se poate retrage plangerea. Iar impacarea asta se face prin plata, facuta neoficial, a unei sume de bani catre partea lezata.

| HazelEyes77 a răspuns:

Da, poate si partile pot ajunge la un consens.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de plangere, depinde de acuzat. Daca plangerea este penala, iar acuzatul recidivist, atunci nu se mai poate retrage plangerea.

Se poate retrage daca persoana acuzata nu este recidivist.