| DrunkenIrish a întrebat:

In cazul unui divort(relatie de peste 5 ani), chiar si bunurile achizitionate inaintea casniciei se vor imparti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunurile dobandite de fiecare sot, inainte de casatorie, sunt bunuri personale si nu fac obiectul partajului (impartirii) la divort.
De regula se impart doar bunurile dobandite pe durata casatoriei. Si aici sunt exceptii, de bunuri care nu se impart, respectiv cele dobandite de fiecare sot prin mostenire, donatie sau daruri, primite numai de sotul respectiv.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu, nici ale tale si nici ale lui.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doar ce ai luat in timpul casniciei, ce aveai inainte era al tau, se impart lucrurile pe care le ati cumparat impreuna.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

La divorț se împart numai bunurile din timpul căsătoriei nu cele dinainte de căsătorie.
Bunurile se împart dacă sunt trecute pe numele la amândoi dacă nu, nu.
El rămâne cu bunurile lui și ea cu bunurile ei și asta e tot.

| JustDeedee a răspuns:

Dacă nu sunt trecute pe numele amândurora, nu.

| Crescent a răspuns:

Nu

| Usernaam16 a răspuns:

Daa, casa, mașina, telefonul tot ce ai, și hainele, sau bijuterii.