| 阿林 a întrebat:

În ce an s-a desființat armata obligatorie în România?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii 395/2005, privind suspendarea pe timp de pace a serviciului militar obligatoriu şi trecerea la serviciul militar pe bază de voluntariat, citez:
"ART.1. Cetãţenii români, bãrbaţi şi femei, care îndeplinesc condiţiile prevãzute de legislaţia în vigoare, pot efectua, pe bazã de voluntariat, orice formã a serviciului militar, fãrã discriminare.
ART.2.(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, executarea serviciului obligatoriu, în calitate de militar în termen şi militar cu termen redus, se suspendã.
(2) Ultima încorporare a recruţilor pentru militarii în termen va fi în luna octombrie 2006, iar pentru militarii cu termen redus, în luna iunie 2006."

| Staif a răspuns:

Decizia s-a dat mai devreme.

| ziftode a răspuns (pentru Staif):

Luarea cu arcanul in armata se facea de doua ori pe an, odata primavara si odata toamna, pe 23oct2006 a fost ultima oara, dupa care armata nu a mai fost obligatorie, care a fost data din monitorul oficial, CU II PASA, sunt sigur ca e exact aia pe care ai scris-o tu tongue

| Staif a răspuns (pentru ziftode):

Atunci, impusca-te, ca e liber!

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

Imi raspund singur, ca o completare... am trait momentul si am vazut ce "veseli" au fost ultima serie care au fost prinsi si trimisi in armata, insa mai ales

JIGODIILE DE REPORTERI! JAVRELE DRACULUI AU "DENUNTAT" ARMATA OBLIGATORIE (cu sinucideri, si alte placeri) DAR NUMAI DUPA CE LE-A PERMIS GUVERNUL, adica cand armata nu a mai fost obligatorie

NU imi pare rau de caps, NU imi pare rau de cuvinte grele, sunt mult prea binemeritate!

| ziftode a răspuns (pentru Staif):

Saracutul de tine, nu poti sa faci fata, e prea mult pentru tine, te sfatuiesc sa cauti ajutor profesionist

| GazzaRecordsRo a răspuns:

23 octombrie 2006, daca cautai pe net gaseai... indolenta de a cauta...

| Harpa_Petrica_1979 a răspuns:

În data de 23 octombrie 2021

Într-o zi de 23 octombrie, în 2006, România desființa serviciul militar obligatoriu, după 138 de ani de obligativitate.

Această schimbare a fost posibila datorită unui amendament constituțional din 2003 care a permis Parlamentului să facă serviciul militar opțional. Parlamentul român a votat pentru eliminarea serviciului obligatoriu, în octombrie 2005. Armata română a luat ființă după Unirea Principatelor. La 12/24 noiembrie 1859, Prin Înaltul Ordin de Zi nr. 83 al domnitorului Alexandru Ioan Cuza, era înființat Statul Major General.