| Joker3134 a întrebat:

Sunt tari care nu au avut armata obligatorie niciodata? Si 2.la noi in Romania daca aveai relatii acum 30 de ani puteai sa nu faci armata?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

SUA nu a avut armata obligatorie. Nu prea puteai sa scapi de armata inainte de 90, cel mult puteai sa o amani medical cate un an. Era f greu sa scapi, trebuia sa ai pile prea mari.

Iar referitor la ce a zis dario, doar un tampit era mandru ca era bataia de joc a altora, un om sanatos la cap facea orice sa scape de armata! Si asa nu te verifica nimeni daca ai sau nu, deci nu avea cine sa te considere handicapat, zic asa ca si conceptie.
Te verifica doar angajatorul cand te angajai si atat, nu stiai nici dracu ca ai sau n-ai armata, zic in societate. Puteai sa zici ca ai facut, si cu asta basta la o adica.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

De amanat o mai amanai si dupa 90 dar mai greu scapai, insa scapai putin mai usor ca inainte daca aveai bani si pile. Eu nu am facut armata ca eram in Germania.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Nu intram in nimic. Nu au cum sa intre, iar daca intra in razboi, e sfarsitul lumii. Si oricum lumea e dusa, sa arate si tie ce au facut rusii de merita sa stea astia pe capul lor atat. Si sa arate ce a facut si sua care ameninta si altele, ca sa-si atinga ei scopurile peste tot.
SI in istorie, anglosaxonii sua, Anglia au fost agresivi, nu rusii, rusii mereu au fost tinte.
Imperiu rus nu s-a facut pe cuceriri ci prin asimilare de buna voie, imperiul britanic insa a fost facut pe cuceriri, deci hai sa fim seriosi.

Ne-a luat rusu bucovona si barasabia in 40, e corect, dar de ce? Ca ne-am dat cu nazistii criminali ca sa ne ducem apoi peste ei! De aia ne-a luat, ca sa aiba zona tampon.
RUsu a venit in 38 sa zica sa facem ceva contra lui Hitler, am vrut? Nici nu am vrut sa venim la discutii.
Asa ca asta e adevarul.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da se rezolva ca de obicei. Unii faceau smecherii cu medicii sa le dea fisa medicala ca nu e apt pentru armata sau fugeau pe unde apucau.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mgtow):

Inainte de revolutie nu prea aveai unde sa fugi, iar dupa, te prindeau cand veneai acasa si pana la 26 de ani te luau in armata.

| darrio2007 a răspuns:

La noi nu faceai armata daca aveai doi copii, casatorit fiind, si erai singurul intretinator de familie. Caz concret la unitatea unde am fost eu.
Era un sentiment de mandrie, totusi, pentru baietii care faceau armata.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Se putea aranja cu medicii, dar tinerii nu prea se sustrageau, deoarece, cei care nu faceau armata erau considerati ca handicapati.
In plus, comisiile medicale erau compuse din cel putin 5 medici la aceiasi masa si se fereau unii de altii, ca nu se stia daca nu este vreunul ciripitor. Unii puteau sa scape, daca cel de la CMJ "ii uita fisa de evidenta" prin vreun sertar.