| Varsson a întrebat:

In ce cazuri un minor poate parasi tara fara semnatura tatalui?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt mai multe cazuri: tatal este mort, declarat disparut, este decazut din drepturile parintesti, este alienat mental sau minorul este incredintat numai mamei, prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila.

| alessia5158 a răspuns:

Vezi pe site-ul politiei de frontiera (conditii de calatorie->cetateni romani_>minori):http://www.politiadefrontiera.ro/

| express11 a răspuns:

Daca este mort, sau a fost decazut din drepturi parintesti.

| OnuOnulică a răspuns:

În cele mai întâlnite cazuri deces.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am interesat la politia de frontiera si de exemplu la ambasada Olandei la Bucuresti si am primit din ambele parti ca minorul nu are voie sa iasa din tara fara acordul tatalui deoarece statul roman nu cunoaste termenul de custodie, doar incredintare spre crestere si educare, plus ca celalat parinte nu este decazut din drepturile parintesti.

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Decat daca este mort.

| ioana1198 a răspuns:

Doar in cazul in care ii decedat...da cred ca si atunci trebuie sa mergi la notar