| AnaM17 a întrebat:

Bună seara.
În urma unui proces de divorț minorul rămâne în custodia mamei poate părăsi țara fără semnătura tatălui?
Aștept răspuns clar pe baza legilor.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent, incepand cu intrarea in vigoare a noului Cod civil (2011), de regula minorul este incredintat ambilor parinti (custodie comuna) si doar domiciliul este stabilit la un parinte. Fata de aceasta prevedere nu poate pleca in strainatate fara acordul tatalui, in cazul expus de tine.
Conform L.248/2005, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
a)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate însoţit de ambii pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceştia;
b)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate împreunã cu unul dintre pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu acesta numai dacã pãrintele însoţitor prezintã o declaraţie a celuilalt pãrinte din care sã rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea cãlãtoriei
respective în statul sau în statele de destinaţie, precum şi cu privire la perioada acesteia sau, dupã caz, face dovada decesului celuilalt pãrinte;
c)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate împreunã cu unul dintre pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu acesta, fãrã a mai fi necesarã declaraţia celuilalt pãrinte, numai dacã pãrintele însoţitor face dovada faptului cã minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã;
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi
datele de identitate ale însoţitorului respectiv.
(2)În situatiile prevazute la alin. (1) lit. b)-d) nu este necesara
declaratia parintelui decazut din drepturile parintesti sau, dupa caz, declarat disparut, in conditiile legii, daca insotitorul face dovada in acest sens, cu exceptia cazului in care ambii parinti se afla in aceasta situatie, cand este obligatorie declaratia reprezentantului legal al minorului."

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde în ce an s-a pronunţat divorţul şi s-a stabilit custodia...
Dacă minorul se află în custodia EXCLUSIVĂ a mamei, atunci NU este necesar acordul tatălui pentru ca el să părăsească ţara!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......pot-merge/

http://www.tpu.ro/......-parin-ii/

| doctorandus a răspuns:

Nu poate parasi tara daca e vorba de custodie comuna.

| HuShEr a răspuns:

Daca divortul este declarat si copii au fost dati de catre judecator mamei sau tatalui nu mai este nevoie de semnatura.

| AnaM17 explică:

Mulțumesc mult pentru răspunsuri.
Prietena mea a putut merge în vacanță în Italia și fără semnătura tatălui ei.