| oprescudorin11 a întrebat:

In ce masura Banca Nationala a Romaniei, poate influenta dezvoltarea sanatoasa a unei tari sau nu?
In ce masura rezultatele de 25 de ani (confirmate practic), dovedesc ca Romania a pierdut pe toate planurile economice REALE si nu speculative? Adica vorbeam de o economie sanatoasa, cu industrie, agricultura si infrastructura VIABILE.
Caci nu ma incalzeste sa aflu ca pensiile se platesc prin imprumuturi cumulative, ca nivelul de trai e scazut si ramanem fara resurse(petrol, gaze, paduri, etc.).Ca industria ajutorarii este extrem de stimulata in dauna stimularii productivitatii cetatenilor care pleaca din tara disperati ca simt instinctiv ca aici nu se poate face nimic.

Răspuns Câştigător
| Яiko a răspuns:

Pe vremuri, pe bani era pus chipul regelui, a conducatorului, sau ceva ce sa marcheze asta. Ce au in comun, in prezent toti banii? cei din Romania, au o semnatura, semnatura domnului Mugur Isărescu.
Industria Romaniei a fost distrusa intentionat cu scopul de a transforma Romania in piata de desfacere.
Totul e o conspiratie, si chiar daca ne este prezentat totul in fata, nu credem ca e si adevarat pentru ca este mult prea evident. Asa e omul, si mi-am amintit si de o mica povestioara. Era un nene la inchisoare, pe vremuri, din ceva motive politice, si a venit un vizitator la el, si el i-a dat niste foi importante sa le duca la cineva. Dar, vizitatorul era controlat si la intrare si la iesire. Iar nenea ala i-a zis sa tina foile in mana, si ghici ce..., a mers omul, l-au verificat, dar nu s-a uitat nimeni la foile din mana lui.
Despre cum sta treaba cu banii, cu banca mondiala si toate cele, poti afla mai multe de aici https://www.youtube.com/watch?v=FUvEYIlKe_s&feature=youtu.be

| oprescudorin11 explică (pentru Яiko):

Dar nu te mira ca nimeni nu ia 'parte ' Bancii Nationale ' care ne protejeaza HOTII? De noi?

1 răspuns: