| MariaO a întrebat:

Buna!
Dupa cum poate stiti, in unele state din SUA pedeapsa cu moartea este permisa.
Voi sunteti pro sau contra acestui lucru? De ce?

3 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

PRO,de-ar fi introdusa si in Romania am fi printre cele mai bune tari(ce-i drept jumate de populatie ar fi ucisa). Mi se pare corect daca iei o viata sa platesti cu viata ta.

| MariaO explică:

Pedeapsa nu moartea nu este valabila pentru orice crima, ci doar pentru cele comise in moduri atroce sau crime multiple.
Cu toate acestea si eu sunt de ocord ca in momentul in care iei o viata trebuie sa platesti cu propria ta viata si inchisoarea nu este suficienta.

| NuExista a răspuns:

Contra.Daca o persoana este un pericol public extraordinar, moartea nu mi se pare o solutie.Decat sa judecam noi pentru. viata lui,sau sa'l scapam mai usor de probleme, mai bine inchisoare pe viata, sau...ani grei...da grei de inchisoare.

Nu mi se pare corect sa'i iei viata unui om, orice ar fi facut. Daca e sa plateasca ce'a facut... apai sa plateasca in viata asta. happy