| anonim_4396 a întrebat:

Daca s-ar aplica pedeapsa cu liniarul la palma in scoli,ar fi OK? adica elevii ar fi mai disciplinati, normal, nu?

4 răspunsuri:
| zDenYz a răspuns:

Nu ar fi corect fata de copii deloc.Nu e voie sa lovesti un copil al altcuiva.

| raducebotari a răspuns:

Invatatorii nu au voie sa atinga copii nici macar cu degetul.

| Eugenia_9789 a răspuns:

Da mi se pare corect sa ii loveasca cu liniaru la palma nu ar mai indrasni sa faca rele la ora si la abaterii grave sa le dea cu liniaru la dosu maini unde is oasele acelea ca doare mai tare se unfla si ramne vanat dar na...dar al abateri grave decat exmatriculat sa ii strici viitorul...

| Ion976 a răspuns (pentru Eugenia_9789):

In caz ca nu știai exmatricularea e interzisa. Niciun elev nu mai poate fi exmatriculat e interzis prin lege i se poate face doar avertismente/procese verbale sau scăderea notei la purtare. Cat despre pedepsele fizice...cred ca nu judeci limpede! ( dacă chiar zici ca ar fi normal asa ceva ). Un profesor indiferent în ce context în ziua de azi numa dacă atinge un elev se poate ajunge rău de tot pentru acel profesor.