| cribus a întrebat:

In germania e sau nu obligatorie autopsia, decedatul fiind cetatean strain si a murit din cauze necunoscute.multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

În cazul decesului unui cetăţean pe teritoriul german, indiferent de cauză, autorităţile locale se ocupă de eliberarea certificatului de deces şi informarea ambasadei ţării respective. Pentru o eventuală repatriere a corpului neînsufleţit, trebuie să se apeleze la o firmă specializată autohtonă sau din România. Firma în cauză se va ocupa de toate formalităţile, inclusiv de documentele de transport necesare.

În cazul în care rudele decedatului nu dispun de sumele de bani necesare repatrierii, autorităţile locale unde s-a produs decesul vor face înhumarea/incinerarea din oficiu.

| danmicu a răspuns (pentru rroxi44):

Confirm ca raspunsul lui rroxi este corect. Traiesc in Germania de 20 de ani si conduc firma de repatrieri persoane decedata http://www.airsalm.ro/

2 răspunsuri:
| cribus explică:

Nu e poveste foarte lunga si foarte trista pentru mine.